طرح مجوز سفر برای خارجی‌های معاف از ویزا به اروپا

0
2554

کسی که می‌خواهد وارد آمریکا شود حتی اگر معاف از ویزا باشد باید “مجوز الکترونیک سفر” دریافت کند‌. اتحادیه اروپا نیز اینک چنین طرحی در سر دارد تا جلوی ورود مخاطره‌آمیز برخی خارجی‌ها گرفته شود.

بنا به گزارش خبرگزاری “دویچوله” شهروندان آمریکایی و دیگر خارجیانی که برای ورود به اتحادیه اروپا نیاز به ویزا ندارند احتمالا باید از این پس برای ورود به کشورهای عضو این اتحادیه مجوز سفر دریافت کنند.

قرار است کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل چهارشنبه (۱۶ نوامبر/ ۲۶ آبان) مقرراتی ارائه دهد که امکان کنترل متقاضیان معاف از ویزا را فراهم می‌آورد. در صورتی که کنترل داده‌ها نشان از خطرات امنیتی ورود شخصی به اروپا داشته باشد می‌توان از ورود او به منطقه شنگن جلوگیری کرد.

در مورد مسافرانی که در قلمرو اتحادیه اروپا می‌خواهند به طور غیر قانونی ساکن شوند نیز چنین تصمیمی گرفته خواهد شد.

بنا بر گزارش مندرج در روزنامه “دی ولت” آلمان، هزینه کسب مجوز سفر برای افراد بالای ۱۸ سال پنج یوروست و می‌توان این مبلغ را با کارت اعتباری نیز پرداخت کرد. مدت اعتبار این مجوز پنج سال خواهد بود. در مورد این مجوز در هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت جداگانه تصمیم گرفته خواهد شد.

طرح پیشنهادی کمیسیون اتحادیه اروپا که اتیاس (Etias) نام دارد از سیستم استای (Esta) آمریکا الگوبرداری شده است. مطابق طرح استا، برای نمونه همه آلمانی‌های متقاضی سفر به ایالات متحده باید ثبت نام کنند.

اتیاس مخفف عبارت “سیستم اطلاعات مسافرتی و مجوز اروپایی‌” است و استا کوتاه‌شده “سیستم مجوز الکترونیک سفر” است.

 

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here