احداث غیر قانونی ساختمان هنگ مرزی و مکاتبات انجمن سبز چیا با مسئولین کشوری

0
1528

ژینگەوان: در راستای اعتراض انجمن سبز چیا بە ساخت و ساز غیر مجاز هنگ مرزی مریوان در حوضە تالاب زریبار، این انجمن برای شفاف سازی بیشتر و در جریان قراردادن مسئولان زیست محیطی کشوری نامەهایی را بە معاونت محترم ریاست جمهوری و ریاست محترم سازمان حفاظت محیط‌زیست کل کشور جناب آقای دکتر کلانتری و همچنین جناب آقای دکتر کیخا، نایب رئیس کمیسون کشاورزی، آب و محیط زیست در مجلس شورای اسلامی ارسال نمودە است.

متن نامە:

معاونت محترم ریاست جمهوری و ریاست محترم سازمان حفاظت محیط‌زیست کل کشور
جناب آقای دکتر کلانتری
موضوع: ساخت‌وساز غیرمجاز در داخل محدوده پناهگاه حیات‌وحش تالاب زریبار در استان کردستان

با سلام و عرض ادب
احتراماً به استحضار می‌رساند علی‌رغم اهمیت حیاتی تالاب زریبار در استان کردستان-شهرستان مریوان، برای مردم این شهر و استان و نیز حساسیت و توجهاتی که مسئولین در رسانه‌ها و جلسات اداری به نسبت این زیست‌بوم مهم ابراز داشته‌اند، به دلیل ضعف مدیریت و یا چند مدیریتی، هرروز بخشی از آن مورد هجوم و تعرض واقع می‌شود. بر طبق شواهد و بررسی‌های به‌عمل‌آمده، در اواسط خردادماه، یکی از ارگان‌های نظامی مریوان (هنگ مرزی)، در داخل محدوده پناهگاه حیات‌وحش تالاب زریبار، بر روی تپه مشرف‌به آن، بدون حتی درخواست مجوز از ادارات محیط‌زیست و منابع طبیعی قبل از ساخت، اقدام به احداث ساختمانی سه‌طبقه نموده است که نشان از اوج بی‌توجهی به عرصه‌های طبیعی و اکوسیستم حساس و باارزش زریبار دارد.

بدیهی است ادارات و ارگان‌های دولتی، به‌ویژه در شهرهای مرزی، خود باید الگوی قانونمندی برای مردم باشند که متأسفانه اکنون عکس آن عمل شده است. واضح است این ساخت‌وساز، بر طبق آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست، غیرمجاز بوده و در تضاد با فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با محیط‌زیست و منابع طبیعی می‌باشد.

لازم به ذکر است که متأسفانه ورود ارگان‌های مختلف نظامی به اطراف و نقاط حساس زریبار روزبه‌روز در حال افزایش است که این مسئله می‌تواند انواع آلودگی و تخریب زیستگاه حیات‌وحش را به همراه داشته باشد و توسعه گردشگری در شاخص‌ترین مکان گردشگری کردستان را با چالش جدی مواجه کند.

لذا انجمن سبز چیا مریوان با توجه به حساسیت‌های مردمی، نگرانی عمیق خود را نسبت به تعرض جدید به زریبار و محدوده تالاب توسط ارگان‌های نظامی ابراز داشته و از جنابعالی می‌خواهیم ضمن انتقال مراتب اعتراض و نگرانی شدید این تشکل به مراجع و ارگان‌های ذی‌ربط در این مسئله، در اسرع وقت هرگونه ساخت‌وساز متوقف گشته و بر اساس قوانین و ضوابط بدون تبعیض، حکم تخریب آن بنای مذکور صادر و اجرا گردد.

با تشکر
سید عرفان حسینی
مدیر عامل انجمن سبز چیا