هشدار ترکیه به اتحادیه اروپا: توافق نامه پناهجویان را لغو خواهیم کرد

0
1490

ترکیه به اتحادیه اروپا هشدار داده چنانچه خواست این کشور برای تردد بدون ویزای شهروندان ترکیه در اتحادیه اروپا تحقق نیابد، آنکارا تا پیش از پایان سال ۲۰۱۶ “توافقنامه پناهجویان” را لغو خواهد کرد.

ترکیه سال‌هاست که به دنبال توافقی با اتحادیه اروپاست که به موجب آن شهروندان ترک بدون نیاز به ویزا بتوانند با گذرنامه‌های قانونی خود در منطقه شنگن تردد داشته باشند. اتحادیه اروپا مجموعا ۷۲ شرط را از جمله اعمال اصلاحات در قانون ضد ترور، برای لغو ویزا قائل شده که ترکیه نخست باید این شروط را برآورده سازد.

در جریان مذاکرات میان ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر بحران پناهجویی که به امضای “توافقنامه پناهجویان” منجر شد، دو طرف به توافق رسیدند که لغو ویزا برای شهروندان ترکیه را تا تابستان سال ۲۰۱۶ به جریان بیندازند.

مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه‌ای با روزنامه “نویه تسورشر” اتحادیه اروپا را تهدید کرده، چنانچه توافق لغو ویزا به سرعت اجرایی نشود، این کشور توافقنامه پناهجویان را لغو خواهد کرد.

در این مصاحبه که روز پنج‌شنبه (۳ نوامبر/ ۱۳ آبان) منتشر شده، چاوش‌اوغلو هشدار داده است: «صبر ما رو به پایان است. ما منتظر جواب [اتحادیه اروپا] در همین روزها می‌مانیم. اگر جواب نرسد، ما توافق را لغو می‌کنیم.»

به گفته وزیر خارجه ترکیه این کشور به درخواست اتحادیه اروپا قانون ضد ترور خود را تغییر داده است و به توافق‌نامه‌ای که با اتحادیه اروپا بسته شده، پایبند است و انتظار دارد که اتحادیه اروپا نیز همین کار را انجام دهد.

چاوش‌اوغلو در پاسخ به اینکه ترکیه چه موقع تهدید خود را عملی خواهد کرد، پاسخ داده است: «ما تا پایان سال صبر نخواهیم کرد. ما در اصل گفته بودیم تا پایان اکتبر.»

ترکیه به اتحادیه اروپا اطمینان خاطر داده بود که تمامی پناهجویانی را که از ماه مارس امسال به بعد وارد یونان شده‌اند، باز پس گیرد. در مقابل، اتحادیه اروپا نیز متعهد شده بود که شمار مشابهی از پناهجویان سوری را از ترکیه بپذیرد.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here