هشدار جدی سازمان دامپزشکی ایران نسبت به وقوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

0
837

بەگزارش ژینگوان، همزمان با شروع فصل سرما حجم آلودگی قابل توجهی که توسط پرندگان مهاجر وارد منطقه خاور میانه و اروپا شده است، سازمان دامپزشکی ایران طی اطلاعیه ای در خصوص وقوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ایران هشدار داد.

اطلاعیه شماره ۳ سازمان دامپزشکی ایران در خصوص وقوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

پیرو اطلاعیه شماره ۲ بدینوسیله به اطلاع میرساند بیماری تاکنون در استانهای تهران، البرز، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، قم، مرکزی و مازندران در زیستگاه پرندگان وحشی، روستا یا واحدهای صنعتی مورد شناسایی و تأیید آزمایشگاهی قرار گرفته است. بدنبال آن عملیات معدوم سازی، پاکسازی و ضدعفونی اماکن آلوده و اعمال ضوابط قرنطینه ای در حداقل زمان ممکن انجام گرفته است.

از آنجایی که همزمان با شروع فصل سرما حجم آلودگی قابل توجهی توسط پرندگان مهاجر وارد منطقه خاور میانه و اروپا گردیده است، کماکان احتمال بروز بیماری در مزارع پرورش طیور اعم از صنعتی، روستایی و پرندگان وحشی مهاجر در تمامی استان های کشور وجود دارد.

لذا همچنان لازم است مدیریت واحدهای پرورش طیور با تشدید ضوابط امنیت زیستی اقدامات لازم را در خصوص جلوگیری از ورود آلودگی به مزرعه معمول دارند.

با توجه به وقوع موارد بیماری و تلفات در پرندگان وحشی مهاجر در اثر آلودگی با ویروس جدید، صید، شکار و عرضه این دسته از پرندگان ممنوع اعلام گردیده است. همچنین بدلیل احتمال بالای آلودگی پرندگان وحشی و مهاجر به این ویروس تا اطلاع ثانوی از خرید این پرندگان اعم از زنده یا ذبح شده جداٌ پرهیز گردد.

نظر به اهمیت سرعت شناسایی کانون های بیماری و اقدام به موقع در معدوم سازی طیور آلوده در کنترل بیماری، از کلیه مردم شریف تقاضا دارد ضمن گزارش هرگونه تلفات غیرعادی، کماکان از خرید طیور روستایی قبل از حصول اطمینان از سلامتی آنها خودداری نمایند.

در همین ارتباط سازمان دامپزشکی ایران همچون گذشته و به صورت شبانه روزی حتی در ایام تعطیل نظارت کامل خود را بر روند تولید گوشت مرغ و تخم مرغ اعمال نموده و شهروندان می توانند با تهیه این اقلام از مراکز معتبر تحت نظارت این سازمان از سلامت آن اطمینان خاطر داشته باشند. بدیهی است اطلاعات تکمیلی لازم در اطلاعیه های بعدی ارائه خواهد شد.