300 هکتار از جنگل های منطقه حفاظت شده کوسالان و سرپل ذهاب در آتش سوخت

0
1757

ژینگەوان: در ادامە آتش سوزیهای جنگلهای کردستان روز چهارشنبه ٢٧ تیرماه بخش چشمگیری از جنگل‌ها و مراتع “سرواباد” واقع در جنگلهای منطقه حفاظت شده کوسالان طعمه‌ی حریق شد.

این آتش سوزی کە دو روز تمام ادامە داشت 270 هکتار از جنگل های منطقه حفاظت شده کوسالان در نزدیک روستای ‘رزاب’ از توابع شهرستان سروآباد را بە طور کامل از بین برد. لازم بە ذکر است این آتش سوزی خسارات جبران ناپذیری بە محیت زیست منطقە همچنین پرندەگان و حیوانات وارد شود.

این آتش سوزی کە بالغ بە دوو ادامە داشت از سوی نیروهای مردمی و اعضای انجمن سبز چیا و انجمن”ژیوای” از شهرستان پاوە مهار گردید.

شایان ذکر است که منطقه کوسالان و شاهو طی مصوبه شماره ۳۰۳ کمیسیون زیر بنایی دولت، درسال ۱۳۸۸، به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کردستان پیوسته است.

این منطقه با وسعت ۵۷ هزار و ۲۳۶هکتار در استان کردستان، حدفاصل شهرستانهای سروآباد، مریوان و کامیاران واقع شده است.در این منطقه تاکنون ۱۱۷ گونه پرنده، ۲۳ گونه پستاندار،۱۷ گونه خزنده و ۲۴۲ گونه گیاهی، شناسایی شده و مهمترین گونه های جانوری آن کل و بز، خرس قهوه ای، قوچ و میش، کرکس، هما و عقاب طلایی است.

در همین رابطە روز گذشتە ٢٧تیرماە، بخشی وسیعی از مراتع و جنگل‌های بلوط دهستان “بشیوە” و “پاطاق” از توابع شهرستان سرپل ذهاب در استان کرمانشاە دچار آتش‌سوزی شد.

بنا گزراش خبرگزاریهای این شهرستان، این آتش‌سوزی منجر بە نابود شدن ٣٠ هکتار از جنگل‌های بلوط منتقە شدە و خسارات چشمگیری بە محیط زیست وارد آوردە است.

تش‌سوزی مراتع جنگلی پس از ١٦ ساعت با همکاری اعضای انجمن‌های زیست‌محیطی و مردم این منطقە کنترل شد.

This slideshow requires JavaScript.