بحران شدید آب در ٣٠٠ شهر ایران

0
1541

ژینگەوان: بە گزارش خبرگزاری ژینگەوان، روز یکشنبه ۱۱ تیر معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در گفتگو با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که ۳۰۰ شهر ایران در نقطه تنش آبی قرار گرفته‌اند.

رحیم میدانی گفت: در حال حاضر، علی رغم اقدامات صورت گرفته، ۳۰۰ شهر در نقطه سربه‌سر منابع آبی قرار دارند، به طوری که اگر تعمیرات تاسیسات طولانی شود با مخازن خالی رو به رو خواهیم شد. وی روز سوم تیر گفته بود که ۶ کلان‌شهر و ۲۸۹ شهر ایران در معرض تنش آبی قرار دارند.

این مقام وزارت نیرو با بیان اینکه تامین آب شرب نیازمند تدابیر گوناگونی‌ است افزود:‌ صرف وجود آب پشت سدها نمی‌تواند گزینه اطمینان برای تامین آب باشد، چرا که باید به تعمیر تاسیسات و پروژه‌های جدید نیز توجه شود.

وی همچنین به محدودیت‌های منابع مالی اشاره و تاکید کرد که به همین دلیل نمی‌توان پروژه‌ها را طبق زمان بندی اجرا کرد و نتیجه آن تنش آبی در برخی شهرهاست.

تنش آبی، اصطلاحی برای توصیف کمبود آب برای ساکنین یک منطقه است. این وضعیت در شرایطی به وجود می‌آید که میزان تقاضا برای آب در یک منطقه از میزان منابع موجود بیشتر باشد.

رحیم میدانی وضعیت استان اصفهان را «جدی» توصیف کرد و افزود: در اصفهان حتی می‌توان قاطعانه گفت که از نقطه سر به سر نیز در مرحله‌ی پایین تر قرار گرفته‌ایم و کمبود منابع آب در این استان به طور جدی خودنمایی می‌کند.

قرار گرفتن ۳۰۰ شهر در تنش آبی در حالی اعلام می شود که علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، روز جمعه از «امنیتی» شدن بحران آب در ایران خبر داد.

پیشتر خبرگزای رویترز نیز در گزارشی نوشته بود: عمده‌ترین تهدیدی که هم اکنون ایران با آن مواجه شده است، تحلیل رفتن منابع آبی کشور است که باعث شده است موضوع جیره بندی آب در برخی از شهر‌ها مطرح شود.

گری لویس، نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد در ایران، در این مورد به رویترز گفته بود: کمبود آب اکنون به عمده‌ترین چالش امنیتی انسانی در ایران تبدیل شده است.

آمارها حکایت از آن دارند که تغییرات اقلیمی در بخش آب باعث شده تا در مقایسه با دو دهه گذشته بارش‌های کشور ۱۰ درصد کاهش و درجه دمای ایران نیز ۱.۵ درجه افزایش داشته باشد.

این دو مسئله علت اصلی افزایش میزان تبخیر منابع آبی و کاهش روان‌آب‌های ایران اعلام شده است.

از دیگر تغییرات اقلیمی در ایران٬ کاهش ۱۵ درصدی میزان تغذیه آب زیرزمینی و کاهش ریزش برف در مقایسه با باران عنوان شده است.