گذرنامه ایرانی،یکی از ضعیف ترین گذرنامه های جهان برای سفرهای خارجی

0
1243

شاخص گذرنامه در سال ۲۰۱۷ می‌گوید که گذرنامه ایرانی یکی از ضعیف‌ترین گذرنامه‌های جهان از نظر مسافرت بدون ویزا است. این شاخص بر اساس قدرت سفر خارجی برای دارندگان گذرنامه‌ کشورهای مختلف در جهان بدون نیاز به ویزا را اساس تحقیق خود قرار داده است.

بر اساس گزارش بخش فارسی صدای آمریکا، در حال حاضر گذرنامه ایرانی به صاحب آن اجازه ورود بدون ویزا به ۳۶ کشور را می‌دهد و ایران را از نظر درجه‌بندی قدرت گذرنامه‌های جهان در رتبه ۹۰ قرار می‌دهد.

از میان ۱۹۹ کشور فهرست‌شده، گذرنامه تنها ۹ کشور از ایران ضعیف‌تر است که از جمله می توان به بنگلادش، سریلانکا، سودان جنوبی، اتیوپی، سومالی، سوریه، عراق و پاکستان اشاره کرد.

افغانستان در حال حاضر در رتبه آخر است و تنها ۲۳ کشور به اتباع این کشور اجازه ورود بدون ویزا را می‌دهند.

گذرنامه آلمانی قوی‌ترین در جهان است و ۱۵۸ کشور جهان به دارندگان آن اجازه ورود بدون ویزا می‌دهند و یا در بدو ورود ویزا صادر می‌کنند.

آمریکا در رتبه سوم قرار است و دارندگان گذرنامه آمریکایی می‌توانند به ۱۵۶ کشور بدون ویزا سفر کنند. به همراه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، نروژ، دانمارک و اسپانیان نیز در رتبه سوم قرار دارند.

شاخص گذرنامه سالانه توسط شرکت مشاوره مالی آرتون کپیتال اندازه‌گیری می‌شود و گذرنامه ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، و شش قلمرو سرزمینی را درجه‌بندی می‌کند.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here