آغاز به کار مجدد شرکت تلفن همراه “ترک سل” ترکیه در ایران

0
1077

رسانه های ایران از امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات این کشور و شرکت (ترکسل) بزرگ ترین اپراتور ارائه دهنده خدمات تلفن همراه ترکیه در حاشیه کنفرانس بین المللی «ایران کانکت 2016» خبر دادند.

بنا به گزارش آناتولی، این تفاهم نامه میان شرکت ارتباطات زیرساخت ایران و شرکت ترکسل به امضا رسیده و در برگیرنده فرصت هایی برای ایجاد مسیرهای جایگزین برای ارتباطات تلفن همراه از منطقه خلیج به ترکیه و سایر کشورها در زمان قطع ارتباط در مسیرهای کانال سوئز و باب المندب است.

تفاهم نامه مذکور در حاشیه دیدار محمود واعظی وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات ایران و قاآن ترزی اوغلو مدیرعامل شرکت تلفن همراه ترکسل که برای شرکت در همایش «ایران کانکت 2016» به تهران سفر کرده، امضا شد.

ترزی اوغلو در این دیدار، با اعلام آمادگی این شرکت برای توسعه همکاری با طرف ایرانی، به استقبال خوب کاربران این کشور از اپلیکیشن شبکه پیام رسان (BIP) اشاره کرد و گفت: اکنون حدود 45 هزار ایرانی از نرم افزار BIP استفاده می کنند و شرکت ترکسل آمادگی لازم برای توسعه این نرم افزار به زبان فارسی از طریق این پیام رسان و نگهداری دیتاهای آن در داخل ایران را دارد.

ترکسل به عنوان بزرگترین شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه ترکیه به عنوان اپراتور در کشورهایی مانند جمهوری آذربایجان، قزاقزستان، گرجستان، مولداوی و اوکراین نیز فعالیت دارد.

ترکسل در سال 2005 در مزایده بهره برداری از اپراتور دوم تلفن همراه ایران، برنده و حتی مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به ایران پرداخت کرده بود و قرار بود این پروژه را در این کشور اجرایی کند اما به دلیل برخی مسائل سیاسی که از سوی طرف ایرانی اعلام نشد، امکان اجرای این پروژه از ترکسل گرفته و به یک کنسرسیوم متشکل از سپاه پاسداران این کشور و یک شرکت آفریقایی واگذار شد.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here