جراحت یک شهروند کولبر کورد بر اثر انفجار مین در پیرانشهر

0
676

خسارات جانی ناشی از انفجار مینهای تازه کشت شده و نیز مینهای برجای مانده از جنگ هشت ساله بین ایران و عراق در کوردستان هر روز بیش از پیش افزایش می یابد، این خسارات بویژه در مناطق مرزی که طی سه سال گذشته، رژیم ایران مینهای تازه ای را در این مناطق کشت نموده است، افزایش چشمگیری داشته است.

مروفایتی: بنا بر گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، شب یکشنبه 23 اردیبهشت ماه 1378 شمسی برابر با 13 مای 2018، یک شهروند کولبر کورد اهل شهرستان پیرانشهر بنام “رحمان رسولی آذر”، فرزند خالد، اهل روستای “گولاوی” از توابع شهرستان پیرانشهر بر اثر انفجار مین در نزدیکی روستای “دستاره” از توابع شهرستان پیرانشهر به شدت مجروح شده است.

این کولبر کورد، جهت مداوای پزشکی به بیمارستان هولیر در اقلیم کوردستان منتقل شده است و میزان جراحت وی عمیق اعلام شده است.

با توجه به این مورد و چندین مورد دیگر از انفجار مین در مناطق مرزی بین اقلیم کوردستان و شرق کوردستان و نیز گزارشهای کولبران و دامداران، جمهوری اسلامی ایران طی دو سال گذشته به کاشت مینهای جدید در این مناطق مرزی اقدام نموده است. این در حالیست که مینهای دوران جنگ هشت ساله بین ایران و عراق تاکنون برجای مانده و پاکسازی نشده است.

اخبار بیشتر در رابطه با انفجار مین طی سال جدید شمسی در شرق کوردستان:

انفجار مین در روز جمعه، 11 مای 2018 برابر با 21 اردیبهشت ماه 1397 شمسی در منطقه سروآباد از توابع شهرستان مریوان در استان سنندج، نقص عضو یک پسربچه 12 ساله کورد را درپی داشت.

بنا بر این گزارش، “شایان فرجی”، فرزند کمال،  اهل روستای ”ژنین“ از توابع شهر سروآباد و ساکن شهر سنندج، بر اثر ، انفجار مین در روز جمعه، 11 مای 2018 برابر با 21 اردیبهشت ماه 1397 شمسی، از ناحیه هر دو دست دچار نقص عضو شده و شنوائی اش را نیز به مقدار قابل توجه و نگران کننده ای از دست داده است.

این پنجمین شهروند کورد است که طی سال جدید شمسی بر اثر انفجار مین زخمی و یا دچار نقص عضو می شود.

روز دوشنبه 30 آپریل برابر با 10 اردیبهشت ماه 1397 شمسی، یک سرباز کورد اهل شهرستان بیجار بنام “محمدرضا سالاوندیان”، بر اثر انقجار مین در نقطه صفر مرزی شهرستان سقز، دچار نقص عضو شد.

بنا بر گزارش رسیده، وی از ناحیه پای راست دچار نقص عضو شده است و پای راست خود را به طور کامل از دست داده است.

این دومین سرباز کورد و چهارمین شهروند کورد است که طی سال جدید شمسی بر اثر انفجار مین دچار خسارت جانی شده است.

طی چند روز گذشته، یک سرباز وظیفه کورد اهل روستای “دربکه” از توابع شهرستان پیرانشهر به نام “ع. محمودی” بر اثر انفجار مین در شهرستان قصرشیرین از توابع استان کرماشان، بر اثر انفجار مین جان خود را از دست داد.

این سرباز کورد در حالی قربانی انفجار مین شده است که تنها دوماه از خدمت اجباری سربازی وی باقی مانده بود.

از سوی دیگر، بر اثر انفجار مین در صبح روز یکشنبه 22 آپریل برابر با 2 اردییبهشت ماه 1397 شمسی در روستای بیشکان در شهرستان سرپل ذهاب در استان کرماشان، دو شهروند کورد بنامهای سعید میری و هادی مرادی، بشدت مجروح شده اند.

ایران از آندسته کشورهائی است که تاکنون به کنوانسیون “اوتاوا” نپویسته است. این در حالیست که، تاکنون ۱۶۴ کشور موافقت خود را با “کنوانسیون اوتاوا” برای ممنوعیت مین‌های ضدنفر اعلام کرده‌اند.

بیشترین میزان خسارتهای جانی و مالی ناشی از انفجار مین در ایران در کوردستان می باشد.