برگزیره شدن زینب جلالیان، زندانی سیاسی کورد به عنوان زندانی سال از سوی سازمان عفو بین الملل

0
729

مروفایتی: بنا بر گزارشات منتشره، سازمان عفوبین‌الملل، زینب جلالیان، زندانی سیاسی کورد را به عنوان زندانی سال انتخاب برگزید.

انتخاب این دختر زندانی سیاسی کورد ٣٤ ساله به عنوان تنها نماینده از زندانیان سیاسی ایران در آستانه دهم دسامبر، روز جهانی حقوق ‌بشر، صورت می‌گیرد.

علاوه بر زینب جلالیان، ادوارد اسنودن و شوکان، عکاس خبری مصری و 9 فعال دیگر از کشورهای مختلف جهان از جمله دیگر کسانی هستند که برای کارزار سال عفو بین الملل انتخاب شده‌اند.

به موجب رایی که سازمان ملل متحد در سال جاری رایی صادر کرده است، دولت ایران باید هرچه سریع‌تر، زینب جلالیان را آزاد کند و بابت بازداشت غیرقانونی، شکنجه و آزار و حبس خلاف حقوق بشر، به وی غرامت بپردازد.

همچنین شعبه سازمان عفو بین‌الملل در سوئد از عموم مردم خواسته تا در مقابل وضعیت وخیم زینب جلالیان سکوت نکنند. در همین زمینه ویدئویی نیز از برخی هنرمندان سوئد منتشر شده است که در آن خواهان آزادی این زندانی سیاسی شدەاند.
امنستی با راه اندازی کمپینی در رابطه با وضعیت وخیم زینب جلالیان زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد در ایران یادآوری کرده مأموران بازجو در شکنجه‌های متوالی سر او را بارها به دیوار کوبیدند که منجر به خونریزی در مغز و اختلال در بینایی او شد.

برپایه گزارشهای اخیر، در پی وخامت شدید اوضاع جسمانی «زینب جلالیان» زندان سیاسی کرد و خطر از دست دادن بینایی وی در زندان خوی، او مجبور است گاهی اوقات از هواخوری زندان استفاده نکند.

زینب جلالیان ، متولد سال ۱۳۶۱ خورشیدی از اهالی شهرستان ماکو می باشد که در سال ۱۳۸۶ در کرمانشاه دستگیر شد و در سال ۱۳۸۸ به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کردی به اعدام محکوم شد. محکومیت وی در سال ۱۳۹۰ به حبس ابد کاهش یافت. از سال ۸۶ تاکنون در زندان به سر می‌برد و سنگین‌ترین حکم محکومیت (حبس ابد) را در میان زندانیان سیاسی زن دارد و با گذشت نه سال، اکنون بدون حق مرخصی در زندان خوی به سر میبرد.

محکومیت وی در حالی است که عمده فعالیت‌های زینب جلالیان، در زمینه آموزش٬ مددکاری و بهبود وضعیت زنان کُرد بوده و خود او تاکید کرده که در طول مدت زمان حضورش در احزاب کردی، هیچ‌گونه فعالیت نظامی و مسلحانه نداشته است.