هشت نوجوان کورد محکوم به اعدام در سرنوشتی مبهم بسر می برند

0
2340
مروفایتی: صدور حکم اعدام برای نوجوانان کورد از سوی جمهوری اسلامی در حالی صورت می گیرد که طبق کنوانسیون حقوق کودک که ایران نیز عضو آن است، اعدام کودکان زیر ١٨ سال ممنوع می‌باشد و طبق ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی، هرگاه افراد کمتر از هیجده سال، ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، به قصاص محکوم نمی شوند.

4dbcdf0074d8501a1bea0a9cd199457263882c369c7f4b9f98pimgpsh_fullsize_distr_k3nmuh3-jpg-885x520_q85_box-122181420356_crop_detail_upscale1- ایوب شهبازی فرزند حسین شده که از سوی دادگاه عمومی سنندج به اعدام محکوم شده است. وی متولد ۸ شهریور ماه ۱۳۷۷ در شهر سنندج بوده و در تیر ماه ۱۳۹۳ مرتکب قتل شده است.

یک منبع مطلع در خصوص پرونده وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “ایوب در کودکی پدرش را از دست داد و به دلیل فقر مالی از کودکی نتوانست به مدرسه برود و خواندن و نوشتن را نیز بلد نیست. وی از همان کودکی با مادرش در خانه‌های مردم کار شستن و نظافت منازل را انجام می‌داد تا اینکه چهار سال پیش وقتی خیلی کوچک بود چون کسی را نداشت راهنماییش کند به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرد و در نهایت هم به خاطر پول مرتکب قتل یکی از فامیلهایش شد.”

ایوب شهبازی در ۲۸ آذر ماه سال ۱۳۹۴ در شعبه ۳ دادگاه عمومی سنندج به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده است. پرونده وی هم اکنون در حال بررسی در دیوان عالی کشور است.

آزاد محمدزاده
آزاد محمدزاده

2- آزاد محمدزاده، فرزند عثمان، متولد ۲۲ تیر ماه ۱۳۷۶ در اسفند ماه سال ۱۳۹۱ به اتهام قتل عمد بازداشت و در مهر ماه سال ۱۳۹۴ از سوی دادگاه عمومی سقز به قصاص نفس (اعدام) محکوم می‌شود. وی تا مقطع اول راهنمایی تحصیل کرده و اکنون در زندان مرکزی سقز نگهداری می‌شود.

saleh-teimuri
صالح تیموری

3- صالح تیموری، فرزند جلال متولد ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۷۵ در شهریور ماه ۱۳۹۰ به اتهام “قتل عمد از طریق پرتاب سنگ که منجر به ضربه مغزی و سپس فوت مقتول شده” در شهر بوکان بازداشت و در ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۳ در دادگاه عمومی بوکان به قصاص نفس (اعدام) محکوم شد. وی که تا مقطع اول راهنمایی تحصیل کرده اکنون در زندان بوکان نگهداری می‌شود.

4- خالد رسولی، فرزند مصطفی متولد ۲۹ شهریور ماه ۱۳۷۴ در شهرستان مهاباد متولد و در اواخر شهریور ماه سال ۱۳۹۰ در شهرستان میان‌دوآب به اتهام قتل عمد بازداشت و در دیماه سال ۱۳۹۳ در دادگاه عمومی میان‌دوآب به قصاص نفس (اعدام) محکوم می‌شود. وی تا مقطع دوم راهنمایی درس خوانده و اکنون در زندان میان‌دوآب نگهداری می‌شود.

5- اسعد رسول‌نژاد، فرزند علی، متولد ۱۶ مهر ماه ۱۳۷۵ در شهرستان مهاباد بوده و به اتهام قتلی که در ۱۷ فروردین ماه سال ۱۳۹۱ در شهر بوکان به وقوع پیوسته بازداشت شد. وی در سال ۱۳۹۴ در دادگاه عمومی بوکان به قصاص نفس (اعدام) محکوم شد. اسعد تا دوم راهنمایی درس خوانده و هم اکنون در زندان بوکان بسر می‌برد.

6- ناصرخضری، فرزند عبدالله نوجوان متولد شهریور ماه ۱۳۷۷ است. وی اکنون ۱۷ ساله دارد و در آبان ماه ۱۳۹۳ در سن ۱۵ سالگی به اتهام قتل بازداشت و در تاریخ ۳۰ تیر ماه سال جاری

ناصر خضری
ناصر خضری

حکم اعدام وی از سوی دادگاه عمومی شهر سقز صادر و روز چهارشنبه ۶ مرداد ماه در زندان به وی ابلاغ شد. پرونده ناصر اکنون برای تصمیم گیری به دیوان عالی کشور ارسال شده و وی در زندان مرکزی سقز نگهداری می‌شود.

یدالله رحیم‌زاده
یدالله رحیم‌زاده

7- یدالله رحیم‌زاده، فرزند خسرو متولد ۱۹ آبان ماه ۱۳۷۶ در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ در شهر سقز به اتهام قتل بازداشت شد. وی تا مقطع اول راهنمایی تحصیل کرده و پیش از بازداشت به عنوان کودک کار نان خشک (نمکی) جمع آوری می‌کرد. یدالله که روز شنبه ۲۶ تیر ماه سال جاری حکم اعدام خود را از سوی دادگاه عمومی سنندج دریافت کرد از زمان بازداشت تاکنون در بند نوجوانان زندان مرکزی سنندج نگهداری شده است.

هیمن اورامی نژاد
هیمن اورامی نژاد

8- هیمن اورامی نژاد: هیمن اورامی نژاد متولد اردیبهشت ۱۳۷۳، متهم است در اسفندماه ۱۳۹۰ و در سن هفده سالگی طی یک درگیری در شهر سنندج جوان دیگری را به قتل رسانده است. یک منبع نزدیک به این زندانی در تماس با گزارشگر هرانا گفت: “هیمن درحالی که کمتر از ۱۸ سال داشت در حکمش تایید رشد عقلی تنها با چند سئوال ساده‌ی پزشکی قانونی درج شد و دیگر او را برای آزمایشات تخصصی نفرستادند. حکم قصاص در دیوان‌عالی کشور تایید شد و درحال حاضر در اجرای احکام زندان است و هر روز امکان انتقال او برای اجرای حکم اعدام وجود دارد.”