دو زندانی سیاسی کورد در مجموع 10 سال بدون حق مرخصی در زندان محبوس می باشند

0
1738

مروفایتی: مریم مقدسی، زندانی سیاسی کورد محبوس در زندان اوین کە از سال ١٣٨٩بازداشت شدە است، پس از گذشت ٦ سال از زمان بازداشت همچنان از داشتن حق مرخصی محروم می‌باشد.

 این زندانی سیاسی کورد که از سوی دستگاه قضایی رژیم ایران به تحمل ٩ سال حبس تعزیری محکوم شد طی چندسال گذشتە نیز از بیماری رنج بردە است.

بنا به گزارش “هەنگاو”، مریم مقدسی سال ١٣٨٩ و پس از اعدام زندانی سیاسی کورد فرزاد کمانگر و تنی چند از فعالین سیاسی کە منجر بە اعتصابات گستردە در شهرهای کوردستان شدە بود بازداشت و بە “فعالیت و تبلیغ علیە نظام و همکاری با یکی از احزاب مخالف رژیم ایران” متهم  شد.

مریم مقدسی هم اکنون ششمین سال حبس خود را بدون مرخصی در زندان اوین تهران  سپری می‌کند.

از دیگر سو، “خلیل رضایی” زندانی سیاسی کورد محکوم به ۹سال حکم، مدت ۵سال است در زندان کارون اهواز نگهداری می شود.

به گزارش خبرنگار مروفایتی؛ خلیل رضایی ۴۴ساله اهل سقز وی در اردیبهشت ماه سال ۹۰ توسط نیروهای امنیتی شهرستان سقز بازداشت شد و مدت سه ماه در بازداشتگاه اطلاعات همان شهر تحت بازجویی و شکنجه های روحی و جسمی قرار داشت.

سپس این زندانی سیاسی توسط شعبه ۱دادگاه انقلاب شهرستان سقز به اتهام «عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام و اقدام علیه امنیت نظام» به نه سال حبس و تبعید به زندان کارون اهواز محکوم شد.

یکی از نزدیکان خانواده رضایی به خبرنگار مروفایتی گفت؛ خلیل چهارمین سال حبس خود را می گذراند و هنگام بازداشتش وکیل تسخیری داشته و وکیلی نتوانسته است در دادگاه از وی دفاع کند ولی او در زندان شرایط مساعدی ندارد و همچنان با زندانیان جرایم خطرناک به سر میبرد و همچون از ناحیه معده به شدت رنج میبرد و مسؤلان جهت اعزام وی به خارج از زندان ممناعت کردند و اکنون در شرایط مبهمی قرار دارد.

خلیل رضایی دارای دو فرزند خردسال میباشد٬ همسر و فرزندانش از لحاظ اقتصادی بسیار تحت فشار هستند.