در ادامه اعدامها در ایران، یک شهروند کورد اهل سردشت اعدام شد

0
1816

پس از اعدام سه شهروند کورد در زندانهای کرماشان و ایلام طی چند روز گذشته، امروز یک شهروند دیگر کورد اهل شهرستان سردشت نیز اعدام شد.

مروفایتی: بنا بر گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، روز دوشنبه 5 مارس 2018 برابر با 14 اسفندماه 1396 شمسی، “ابوبکر سلیمی”، فرزند سلیم، اهل شهرستان سردشت، در زندان مرکز شهر ارومیه اعدام شده است.

“ابوبکر سلیمی”، 9 سال پیش به اتهام قتل عمد از دستگیر و سپس به اعدام محکوم شده است.

اعدام این شهروند کورد در حالیست که طی روز گذشته، زندان دیزل آباد کرماشان نیز شاهد اعدام چندین تن از شهروندان کورد بوده است.

از روز چهارشنبه 17 ژانویه تا 4 مارس 2018، در دو استان ایلام و کرماشان در شرق کوردستان، حداقل حکم اعدام 3 تن از شهروندان کورد به اجرا درآمده است.

بنا بر این گزارشات، مسعود وکیلی، دانشجوی دانشگاه اصفهان، احسان یعقوبی، کیوان راشخوار زردویی سه شهروند کورد می باشند که طی 17 ژانویه تا 4 مارس 2018، از سوی دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران اعدام شده اند.

مسعود وکیلی، 28 ساله، اهل جوانرود و دانشجوی دانشگاه اصفهان، ساعت 5 بامداد روز یکشنبه 13 اسفندماه 1396 شمسی برابر با 4 مارس 2018 به اتهام قتل عمد در زندان دیزل آباد کرماشان اعدام شده است.

منابع مطلغ می گویند، مسعود وکیلی دو سا پیش در حین مشاجره با دوست دخترش که همکلاسی وی نیز بوده است، به گونه ای غیرعمد و اتفاقی، سبب مرگ دوست دخترش شده است.

کیوان راشخوار زردویی، فرزند مولود، 27 ساله و هنرمند فعال در زمینه موسیقی و شهروند دیگر اهل روستای زردوئی از توابع استان کرماشان می باشد که ساعت 5 بامداد روز یکشنبه 13 اسفندماه 1396 شمسی برابر با 4 مارس 2018 به اتهام قتل عمد در زندان دیزل آباد کرماشان اعدام شده است.

کیوان، 5 سال پیش به اتهام “قتل عمد” پسر خاله خود بازداشت و سپس به اعدام محکوم شد.

از سوی دیگر، بنا بر گزارشات منتشره، روز چهارشنبه 17 ژانویه 2018 برابر با 27 بهمن ماه 1396 شمسی، یک شهروند دیگر کورد بنام “احسان یعقوبی” ، فرزند غلامرضا ، 26 ساله و اهل آبدانان از توابع ایلام، در زندان مرکز شهر ایلام اعدام شده است.

وی نیز به اتهام قتل عمد یکی از دوستانش بازداشت و سپس به اعدام محکوم شده است.

گزارشات منتشره حاکی از اعدام دو تن دیگر از شهروندان کورد می باشد که تاکنون هویت آنها نامشخص است و مروفایتی اعدام آنها را تایید یا تکذیب نمی کند.

طی یکسال گذشته، حکم اعدام۲۷ زندانی  در زندان دیزل آباد کرمانشاه از سوی دیوان عالی جمهوری اسلامی ایران برای اعدام تایید شده است.

این زندانیان در بندهای مختلف دیزل آباد نگهداری می شوند که حکم اعدام چند تن تاکنون به اجرا درآمده است.

اسامی این زندانیان از این قرار است:
مهران اشرفی اهل کنگاور
سیف الله حسنیان اهل سقز-مواد مخدر
مهرداد کرمی اهل کرماشاه- قتل عمد
عبدالرحمن مظفری اهل قروە- مواد مخدر
حسین زنگنە اهل اسلام آباد (غرب)
الهی احمدیان اهل کرماشاه
فریبرز عبدالهی اهل کرماشاه
مهرداد عسکری اهل حمیل
سیروس کریمی اهل کرماشاه- مواد مخدر
خیام قبادی کرماشاه
یزدان فروشانی کرماشاه- مواد مخدر
بختیار محمدی اهل روانسر- قتل عمد
مسعود وکیلی اهل جوانرود
اشرف حسینی اهل کرماشاه
توفیق بهرام‌نژاد اهل جوانرود- مواد مخدر
امید هاشمی اهل سقز- قتل عمد
علی سهرابی اهل کرند-قتل عمد
سینا احمدی اهل سنقر
کیوان فوادفر اهل پاوە
محمد بازانی اهل جوانرود
مسعود داستان از مریوان مواد مخدر
شاهین جلیلی اهل قروه قتل عمد
محمد شنگه اهل بوکان- مواد مخدر
ایمان شیخی اهل صحنە
جمال علیزاده اهل پاوه ۱۸ساله- قتل عمد
دلیر معروفی اهل مریوان- مواد مخدر
بهمن فتحی جوانرود