اعدام سومین کودک-مجرم؛ نو عروس ۱۷ ساله در زندان نوشهر مخفیانه اعدام شد

0
1220

فردی که روز سه‌شنبه در زندان نوشهر اعدام شده است، محبوبه مفیدی نام داشت که به اتهام قتل همسر خود در سن ۱۷ سالگی به اعدام محکوم شده بود.

مروفایتی: پیش‌تر خبر اعدام یک زن در روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن ماه، از سوی سازمان حقوق بشر ایران منتشر شده بود. تحقیقات بیشتر از سوی این نهاد حقوق بشری نشان داد که زن اعدام شده، محبوبه مفیدی نام داشت و در هنگام وقوع قتل تنها ۱۷ سال سن داشته است.

محبوبه مفیدی متهم بود با همدستی برادر شوهر خود در ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۲، همسر خود را به قتل رسانده است. وی سال ۱۳۸۸ زمانی که تنها ۱۳ سال سن داشت به عقد همسر خود در آمد و آن‌دو تنها یک ماه پیش از ارتکاب قتل عروسی کرده بودند.

بازداشت این کودک-مجرم چندین ماه پس از انجام قتل و پس از آن صورت گرفت که پزشکی قانونی جواب سم‌شناسی را اعلام کرد.

اعدام محبوبه مفیدی سومین اعدام کودک-مجرمان در طی یک ماه گذشته است که توسط نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران به ثبت می‌رسد. پیش‌تر خبر اعدام علی کاظمی و امیرحسین پورجعفر که به ترتیب در سن ۱۵ و ۱۶ سالگی مرتکب قتل شده بودند از سوی این نهاد منتشر شده بود.

اعدام محبوبه مفیدی و علی کاظمی تا لحظه تنظیم این گزارش از سوی رسانه‌های رسمی منتشر نشده است.

اعدام کسانی که هنگام وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن دارند شدیداً توسط قوانین بین المللی منع شده است اما ایران حاضر نیست اعدام کودکان را متوقف کند.

سازمان حقوق بشر ایران از جامعه بین المللی می‌خواهد تا اعدام کودکان در ایران را محکوم کرده و برای توقف این مجازات غیر انسانی تلاش کنند.

محمود امیری مقدم سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران در این خصوص گفت: “با وجود اعدام سه کودک مجرم در کمتر از یک ماه در ایران،  اتحادیه اروپا و نروژ که در صحن بین المللی مخالفین اصلی اعدام، بخصوص برای  نوجوانان  هستند و در عین حال با جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیک دارند، هیچ واکنش قوی در این مورد  نشان نداده‌اند. ما انتظار داری که اتحادیه اروپا و کشور نروژ علاوه بر محکومیت اعدام‌های اخیر، لغو اعدام کودکان بزهکار در ایران را در رأس گفتگوهای خود با ایران قرار دهند”.