ایوب اسدی زندانی سیاسی کورد مرخصی گرفت

0
819

مروفایتی: بنا بر گزارش خبرنگار سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات از مریوان، ایوب اسدی؛ زندانی سیاسی کورد اهل مریوان، مرخصی دریافت نموده است.

تقاضای «ایوب اسدی» زندانی سیاسی کورد در زندان کاشمر که از بیش از ۶سال پیش از مرخصی و درمان مناسب محروم است، تاکنون برای رسیدگی پزشکی بی‌پاسخ مانده بود.

ایوب اسدی زندانی سیاسی بیمار و تبعیدی به زندان کاشمر از حدود شش سال پیش در انتظار کاشمر محبوس است از بیماریهای آسم، مشکل کلیه و کاهش بینایی چشم چپ رنج می‌برد ئ از رسیدگی پزشکی لازم در زندان نیز محروم بوده است.
ایوب اسدی اهل مریوان در آستانه هفتمین سال حبس خود در زندان کاشمر واقع در استان خراسان رضویمحبوس می باشد.

ایوب اسدی اهل مریوان واقع در استان سنندج، سال ۱۳۹۰ توسط نیروهای سپاه در یکی از روستاهای سنندج بازداشت و مردادماه ۱۳۹۱، با اتهام محاربه از طریق ارتباط و همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کرد از سوی شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب سنندج به ۲۰ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان کاشمر محکوم شد.

۲۴ خردادماه ۱۳۹۴، وثیقه ۱۸۰ میلیونی برای این زندانی سیاسی جهت اعزام به مرخصی صادر شد، اما با مخالفت نهادهای امنیتی از اعزام وی جلوگیری به عمل آمد. از این رو این زندانی، خردادماه سال گذشته دست یه اعتصاب زد که با خواسته خانواده وی و وعده دادستان برای موافقت با مرخصی مشروط به افزایش مبلغ وثیقه به ۲۵۰ میلیون تومانی، به اعتصاب خود پایان داد، اما کماکان با نظر مخالف نهادهای امنیتی از اعزام این زندانی تبعیدی به مرخصی، علیرغم بیماری و شرایط نامناسب جسمی جلوگیری می شود.

ایوب اسدی علاوه بر شرایط نامناسب جسمی خود به دلیل بیمار بودن مادر و مسافت طولانی محل زندگی تا زندان تبعیدگاه از دیدن مادر خود محروم مانده است.

ایوب اسدی که در کنار تنگی نفس، به دلیل اعتصاب غذایی که سال گذشته در اعتراض به عدم اعطای مرخصی استعلاجی انجام داده بود، از مشکل کلیه و کاهش بینایی چشم چپ رنج می برد تاکنون مورد رسیدگی پزشکی جدی قرار نگرفته است.