زخمی شدن بیش از ٤٠ زندانی در زندان زاهدان در حمله ماموران

0
864

مروڤایتی: خشونت و سرکوب مأموران به زندانیان معترض زندان زاهدان به ادغام شدن دو بند این زندان در یک بند بیش از ٤٠ زخمی بدنبال داشت.

به دنبال ادغام زندانیان دو بند زندان زاهدان در یک بند، افرادی که از بند یک به بند دو منتقل شده‌اند جایی برای استراحت ندارند و حتی راهروها پر از زندانی شده است. سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها هم برای این تعداد زندانی کافی نیست و وضعیت بهداشتی «فاجعه‌بار» خوانده شده است کە این اقدام، اعتراضات زندانیان را در پی داشت.

کمپین نه به زندان نه به اعدام، گزارش کرده است که ادغام زندانیان بندهای یک و دو زندان مرکزی زاهدان در یک بند در روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، شرایطی طاقت‌فرسا و غیر‌انسانی برای زندانیان ایجاد کرد که موجب اعتراض گسترده آنان شد.

بر اساس این گزارش، زندانیان بندهای یک و دو زندان زاهدان که به بندهای نوجوانان و جوانان معروفند، حدود ساعت ۹:۳۰ صبح در هم ادغام شدند، اما به دنبال اعتراض زندانیان، مسئولان زندان به جای رسیدگی به وضعیت آن‌ها، گارد ضدشورش را به این بند فرستادند.

درگیری مأموران گارد ویژه با زندانیان شدید گزارش شده است و چندین ساعت ادامه داشته است. گزارش‌ها حاکی از زخمی شدن بیش از ۴۰ نفر است .

مأموران یگان ویژه برای کنترل درگیری اقدام به شلیک هوایی و استفاده از گاز اشک‌آور کرده‌اند. خبرهایی هم از پرواز هلیکوپتر‌های نظامی بر فراز زندان منتشر شده است.  

به گفته منابع مطلع، نام یکی از زندانیانی که در این درگیری زخمی شده، احمد نارویی است که ۲۳ سال دارد.

هنوز هیچ‌کدام از زندانیان زخمی به بیمارستان‌های خارج از زندان منتقل نشده‌اند اما گارد ویژه زندان، تعداد زیادی از زندانیان معترض را به سلول‌های انفرادی بند قرنطینه، معروف به شکنجه‌گاه زندان زاهدان منتقل کرده‌اند.