علی شریعتی در هفتاد و یکمین روز از اعتصاب غذا به سر می‌برد

0
1667

علی شریعتی، زندانی سیاسی بند هشت اوین، علیرغم وضعیت وخیم جسمانی و ابتلا به بیماری انسداد روده، پس از گذشت ۷۱ روز همچنان در اعتصاب غذا قرار دارد.

علی شریعتی، زندانی سیاسی که از دهم آبان ماه دست اعتصاب غذا زده است، در هفتاد و یکمین روز از اعتصاب غذا، با تنگی نفس مواجه بوده و بنا به تشخیص پزشکان، با توجه به مبتلا شدن به بیماری انسداد روده، در وضعیت نگران کننده ای به سر می‌ برد.

پزشکان بهداری زندان اوین همچنین اعلام داشته‌اند که خطر عفونت و آمبولی وی را تهدید می‌کند.

گفتنی است که روز جمعه سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از وضعیت جسمی علی شریعتی در زندان اوین بشدت ابراز نگرانی کرد.

از سویی دیگر، خانواده علی شریعتی در پیامی خبر داده‌اند با توجه به وضعیت وخیم وی اگر با تقاضای مرخصی استعلاجی شریعتی تا زمان رسیدگی مجدد و دادرسی عادلانه از طریق مجاریِ قانونیِ پیش‌بینی‌شده به پرونده‌اش موافقت شود، وی به این اعتصاب غذا پایان خواهد داد.

علی شریعتی از دهم آبان و پس از بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است. این زندانی سیاسی هنگام بازداشت گفته بود به دلیل این‌که بابت اعتراض به «اسیدپاشی» به زندان محکوم شده، دست به اعتصاب غذا خواهد زد و تا زمانی که از این «حکم غیرعادلانه و غیرقانونی» تبرئه نشود، دست از اعتصاب برنمی‌دارد.

اعتصاب غذای طولانی‌مدت باعث «درد کلیه، تنگی نفس، بی‌حالی و ضعف عمومی و افزایش غلظت خون» علی شریعتی شده است.

علی شریعتی به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تجمع ۳۰ مهرماه ۱۳۹۳ علیه اسیدپاشی مقابل مجلس شورای اسلامی به پنج سال حبس محکوم شد. درخواست تجدیدنظر به این حکم نیز در شعبه ۳۳ دادگاه انقلاب رد و مجدداً حکم پنج سال حبس تأیید شد. آقای شریعتی در ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۳ بازداشت شد و در تاریخ ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ به مرخصی آمد اما در روز ۱۰ آبان سال جاری (۱۳۹۵) دوباره بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.