صدور حکم 3 سال حبس برای مدیر یک کانل خبری کورد در تلگرام

0
1218

فرخ عبدی، فعال مدنی کورد و مدیر کانل خبری “آمانج” در شبکه اجتماعی تلگرام از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب اورمیه به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبر جمهوری اسلامی ایران” به سه سال حبس محکوم شد.

مروفایتی: بنا بر گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، فرخ عبدی، فعال مدنی کورد و مدیر کانل خبری “آمانج” در شبکه اجتماعی تلگرام از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب اورمیه به اتهام‌ «تبلیغ علیه نظام » به یک سال حبس و به اتهام «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» به دو سال حبس و  مجموعا به 3 سال حبس محکوم شده است.

این حکم، روز پنج شنبه 17 مه برابر با 27 اردیبهشت ماه 1397 شمسی، رسما به این زندانی سیاسی کورد محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی اورمیه ابلاغ شده است.

فرخ عبدی، مدیر کانال خبری مسدود شده «آمانج» که اخبار مربوط به شرق کوردستان را منتشر می کرد؛ روز شنبه 21 بهمن ماه 1397 شمسی برابر با 10 فوریه 2018 از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در شهر قشم بازداشت و سپس به یک بازداشتگاه امنیتی در تهران منتقل شده بود.

پس از دو روز، به بازداشتگاه اداره اطلاعات اورمیه منتقل شده مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفته بود.

وی سپس با قرار بازداشت موقت به زندان مرکزی اورمیه منتقل شده بود و به دستور مسئولین زندان برخلاف اصل تفکیک جرائم به بند ۳-۴، بند زندانیان جرائم عادی منتقل شد.

از سوی دیگر، علیرضا سپاهی لاین”، روزنامه نگار و شاعر کورد خراسانی که تاکنون بیش از 10 کتاب به زبان کوردی منتشر کرده است، به اتهام ” هتک حرمت به مسئولین و ماموران”، از سوی شعبه یکم دادگاه کیفری 2 شهر کلات نادری به 74 ضربه شلاق محکوم شده است. این روزنامه نگار و شاعر کورد که اکنون شرایط روحی و جسمی وی مشخص نیست، آذرماه 1396 شمسی برابر با نوامبر 2017 به جرم انتشار مطلبی تحت عنوان “جهل، تواناتر از سیل”، از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان کلات نادری احضار و به اتهام “انتشار مطالب کذب و تشویش اذهان عمومی”، مجرم شناخته شده و با حکم قاضی “نظری”، دستگیری و به زندان “وکیل آباد” منتقل شده و سپس با قید مثیقه به طور موقت آزاد شده بود