بلوچستان و مدارسی که “جان” می‌گیرند

0
962

نزدیک به ۱۰ سال است که نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان برنامه حذف مدارس کپری را آغاز کرده اما همچنان برخی دانش‌آموزان استان در مدارس کپری و غیراستاندارد درس می‌خوانند.

به گزارش بلوچی و به نقل از افکارنیوز، روستای «ملک آباد» در بخش “آشار” از توابع شهرستان مهرستان ۴۰ دانش‌آموز در شش مقطع تحصیلی دارد در حالی که هنوز مکانی برای تحصیل دانش‌آموزان خود ندارد.

دانش‌آموزان این روستا در کپری تحصیل می‌کنند که حتی گنجایش همه آنها را ندارد و گاهی دانش‌آموزان مجبورند روی سنگ ریزه‌های بیابان و زیر آفتاب سوزان بنشینند.

علیرضا راشکی مدیرکل نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان چندی پیش در گفت‌‌وگو با تسنیم از وجود ۵۰ کلاس درس کپری در استان خبر داد و گفت: برنامه پژوهشی برای کپرزدایی تعریف شده و نتایج آن در ما‌ه‌های آینده اطلاع‌رسانی می‌شود.

این مدارس در حالی همچنان کلاس درس دانش آموزان جنوب استان است که بهمن‌ماه سال ۸۶ حبیب‌الله دهمرده استاندار وقت سیستان و بلوچستان گفته بود، به زودی جشن کپرزدایی در استان برگزار می‌شود.

یک سال بعد یعنی در بهمن ۸۷ علی‌محمد آزاد استاندار وقت سیستان و بلوچستان نیز با اعلام اینکه به زودی جشن کپرزدایی در استان برگزار می‌شود، گفته بود: امروز سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های خوب کشور در رابطه با فضاهای آموزشی است.

به گفته مدیر‌کل نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان، علاوه بر وجود مدارس کپری، ۶ هزار و ۲۰۰ کلاس درس تخریبی و ۶۰۰ کلاس خشتی و گلی در استان فعال است که جان هزاران دانش‌آموز را تهدید می‌کند.

طبق اعلام سازمان نوسازی مدارس برخی مدارس نامناسب و نیازمند نوسازی در سواحل استراتژیک مکران قرار دارند که قرار است با همکاری وزارت آموزش و پرورش، نیروی دریایی و مشارکت خیران مشکلات آن‌ها برطرف شود.

دو ماه قبل “فریبا چاردیواری” کودک چابهاری که برای گرفتن کتاب‌های درسی خود به مدرسه رفت، زیر آوار دیوار فرسوده مدرسه گرفتار شد و جان باخت. پس از این اتفاق، پدر این کودک از وضعیت ایمنی مدارس این شهر انتقاد کرده و خواستار رسیدگی و ایمن‌سازی آنها شد.

پیش از این در فروردین‌ماه امسال نیز “حمیدرضا گنگوزهی”، معلم خاشی برای نجات جان دانش‌آموزان از زیر آوار دیوار فرسوده یک مدرسه جان خود را از دست داد.

پس از این حادثه علی اصغرفانی وزیر سابق آموزش و پرورش دستور داد که مدرسه‌ای به نام “فریبا چهار دیواری” در روستایی که حادثه در آن رخ داده بود، بسازند.

علیرضا راشکی مدیرکل نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان نیز درباره بهبود شرایط تمام مدارس فرسوده به خبرنگار ما گفته که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای سیستان و بلوچستان ردیف اعتباری ویژه‌ای به نام «ایجاد فضای آموزشی» در اعتبارات سال ۹۵ و برنامه ششم توسعه لحاظ کرده که براساس آن یک بسته حمایتی ۶۰۰ میلیارد تومانی تعریف شده است.

وی افزود: قرار است براساس این بسته حمایتی ۱۵۲ میلیارد تومان در سال ۹۵ و مبلغ ۴۴۸ میلیارد تومان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ به استان اختصاص یابد.

راشکی خاطرنشان کرد: برنامه حذف مدارس خشتی و گلی از سطح استان تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که در صورت تامین اعتبار تا ابتدای سال آینده تحصیلی تمامی مدارس خشتی و گلی از سطح استان برچیده می‌شود.

مدیرکل نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان ادامه داد: اکثر کلاس‌های درس خشتی و گلی در مناطق روستایی و محروم شهرهای جنوبی استان نظیر سراوان، ‌سیب و سوران، راسک، جاسک و قصرقند دیده می‌شود که از نظر ما این مدارس پس از مدارس کپری نا به‌ سامان‌ترین فضاهای آموزشی استان هستند.

%d9%855 %d9%854 %d9%853 %d9%852 %d9%851

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here