عبدالله قنبرزهی به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد

0
2320

عبدالله قنبرزهی زندانی محبوس در زندان مرکزی زاهدان توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به اتهام «همکاری با گروه‌های ضد نظام» به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش هرانا، شعبه اول دادگاه انقلاب زاهدان و به ریاست قاضی بامری، عبدالله قنبرزهی ساکنِ زاهدان را به اتهام «همکاری با گروه‌های ضد نظام» به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد.

عبدالله قنبرزهی که هم‌اکنون در بند ۳ زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شود به “اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با گروه های مخالف نظام” ۴ ماه پیش توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود.

صدور حکم پس از گذشت ۴ ماه، آن هم با وجود برگزاری یک جلسه دادگاه سوالات بسیاری را ایجاد کرده است، چرا که بسیاری از زندانیان محبوس در زندان مرکزی زاهدان پس از یک یا دو سال بازداشت همچنان در دادگاه محکوم نشده‌اند و به وضعیت آنها رسیدگی نشده است.

این زندانی بیست و پنج ساله در شهر زاهدان توسط اداره اطلاعات دستگیر و به مدت یکماه در سلول های انفرادی اداره اطلاعات زاهدان تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفته بود.

پیش‌تر یک منبع آگاه در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته بود: ”این زندانی به مدت یک ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان تحت شکنجه قرار گرفته و پس از ضرب و شتم و اعتراف‌گیری به سبک “تخت معجزه” به بند سه زندان زاهدان منتقل شده است.”

تخت معجزه یکی از شیوه های رایج شکنجه برای گرفتن اعتراف از زندانی بخصوص در بازداشتگاه اطلاعات زاهدان است، در این نوع شکنجه متهم رابه تخت میبندند و پرسنل اطلاعات متهم را آنقدر با کابل شلاق میزند تا فرد توان مقاومت خود را از دست بدهد. هدف از این شکنجه اجبار فرد به اعترافات علیه خود است.

لازم به یادآوری است پیش از این زندانیان دیگری از جمله محمدصابر ملک رئیسی، عبدالکریم شه بخش و نور احمد حسن زهی که تجربه حضور در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر زاهدان را داشتند در روایت‌های خود از وجود ابزار شکنجه موسوم به “تخت معجزه” در این محل و اعمال شکنجه بر خود سخن گفته بودند.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here