نامه سرگشاده به رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان

0
1200
عبدالستار دوشوکی

 

جناب آقای دکتر محمد نعیم امینی فرد نماینده مردم فهیم و شریف ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی

 

با دلشکستگی و تاسف فراوان سخنان جنابعالی را که صبح امروز (چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶) در مراسم تودیع و معارفه استاندار جدید سیستان و بلوچستان که در تالار فردوسی دانشگاه سیستان و بلوچستان  و در حضور وزیر کشور و دیگر مقامات کشوری و لشکری و امنیتی برگزار شد، در سایت خبرگزاری مهر مشاهده نمودم. جنابعالی بعنوان رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در این سخنرانی صریحا اعلام نموده اید  “مهمترین موضوعی که نیاز به پیگیری ویژه مسئولان استان دارد تهیه سند توسعه استان سیستان و بلوچستان بر اساس آمایش سرزمینی است”.

 

آیا جنابعالی که یک فرد تحصیل کرده و یک چشم پزشک بینا هستید، تشخیص تجربی واژه “آمایش سرزمینی” که همانا شخم زدن جمعیتی می باشد، را در سیاق عملی و راهبردی طرح به اصطلاح توسعه سواحل مکران درک می کنید؟

 

“آمایش سرزمینی”  یک فراروند یا پروسه تعمدی و هدفمندی است که از طریق سه مولفه “مهندسی جمعیت”، “توزیع سرمایه”،  و “بهره وری از منابع طبیعی و جغرافیایی” و  بر اساس اهداف راهبردی و ارزش های اعتقادی و فرهنگی و مذهبی بانیان آن اجراء می شود. هدف اصلی آمایش جمعیتی در چارچوب طرح به اصطلاح توسعه سواحل مکران چیدمان انسانها و تغییر بافت جمعیتی سواحل بلوچستان از طریق گسیل دو و نیم میلیون نفر از بقیه نقاط ایران به جنوب بلوچستان، و پایه گزاری یک  به اصطلاح “تمدن جدید علوی”  و به حاشیه راندن مردم بلوچ می باشد. آن هم در شرایطی که به گفته خود جنابعالی و بقیه نمایندگان استان فقر و حاشیه نشینی و بیکاری در شهرهای استان از مرز بحرانی گذشته است.

 

از جنابعالی تقاضا دارم به مقالات متعددی که دلسوزان بلوچ در این مورد نوشته اند و سخنرانی های اخیر علمای کرام استان و همچنین گزارش ویدئویی بنده و مقاله تحت نام “طرح توسعه سواحل مکران یا نقشه هدفمند نابودی بلوچستان” مراجعه فرمائید، تا بدانید که اکثریت قاطع مردم بلوچ با طرح “آمایش سرزمینی” پیشنهاد شده، که حاصلی جز نابودی هویت و جایگاه مردم بلوچ در درازمدت نخواهد داشت، مخالف هستند. در عجبم که چرا جنابعالی بعنوان یک فرد تحصیلکرده و نماینده مردم در مجلس، به نمایندگی از حاکمیت، و بر خلاف منافع موکلین خویش، سخنی به زبان می آورید که شایسه جایگاه جنابعالی نیست. قبلا نیز در مورد لزوم تقسیم استان سخن به میان آورده بودید، که بعد از اعتراضات فراوان در فضای حقیقی و مجازی، سخنان خود را پس گرفتید. امیدوارم در این مورد مشخص نیز سخنان خود را تصحیح کنید، و ادامه دهنده راه شرمسارگونه نماینده سابق سراوان که اکنون به یمن “خدمات” خود سمت مدیرکل شیلات استان را بعنوان جایزه دریافت نموده است، نباشید.

 

برادر بزرگوار، جناب آقای دکتر نعیم امینی فرد، طرح “آمایش سرزمینی” در سواحل بلوچستان بسیار خطرناک و بر ضد منافع مردم بلوچ می باشد. این یک طرح “ضدبلوچی” است.  اگر در مملکت استبداد زده نمی توانی با آن مخالفت کنی، حداقل سکوت آبرومندانه را پیشه کن، زیرا قضاوت تاریخ و مردم بلوچ بسیار تلخ و رنج آور خواهد بود. در مقالات و ویدئوهایی که لینک برخی از آنها در این نامه آمده است به تفصیل در مورد علل مخالفت با طرح توسعه سواحل مکران و “آمایش سرزمینی”  و ارائه آلترناتیو سخن مستدل و مستند به میان آمده است. یکبار دیگر تاکید می کنم که لطف نموده و  به آنها مراجعه فرمائید.

 

از ملت ایران و بخصوص علما، معتمدین، دانشگاهیان و فرهیختگان بلوچ تقاضا دارم تا محترمانه و دوستانه به جنابعالی گوشزد کنند که حضرتعالی نمایند مردم هستید و نه سخنگوی حاکمیت یا مبلغ طرح های امنیتی ـ نظامی در استان که حاصلی جز درد و حسرت برای مردم فقیر بلوچ نخواهد داشت.  همانند میلیونها بلوچ منتظر هر چه سریعترتصحیح و راستاسازی سخنان امروز جنابعالی هستم.

 

موفقیت جنابعالی را در خدمت به مردم آرزومندم

 

عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here