امام جمعه زاهدان با انتقاد از تصرف زمین‌های حاشیه شهر: بنیاد مسکن، شهرداری و شهرسازی برای مسکن مردم چاره‌اندیشی کنند

0
896

مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در مراسم این هفته نماز جمعه زاهدان، با اشاره به تصرف برخی زمین‌های حاشیه‌ شهر زاهدان، از نهادهای ذیربط خواستند برای حل مشکل مسکن مردم «چاره‌اندیشی» کنند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مولانا عبدالحمید، امام‌‌جمعه زاهدان ابتدا مردم را به رعایت قوانین توصیه کردند و گفتند: توصیه‌ی بنده به همه‌ی مردم عزیز آن است که در هر حالتی و در هر موقعیتی که قرار داریم سعی کنیم قانون را رعایت کنیم، و مردم (مشکلات تخریب منازل) خود را از طریق قانونی پیگیری کنند، سند، قولنامه یا مدرکی دال بر مالکیت زمین دارند به مراجع قانونی مراجعه کنند.

ایشان «مسدود بودن راه‌های قانونی» را یکی از عوامل قانون‌گریزی دانستند و خطاب به مسئولین خاطرنشان کردند: تجربه نشان داده است که دلیل اکثر قانون‌گریزی‌ها آن است که راه‌های قانونی در مقابل مردم بسته می‌شوند. لذا سعی کنیم راه قانون را در مقابل مردم نبندیم.

مولانا عبدالحمید وظیفه‌ی تمام ادارات را «خدمت به مردم» عنوان کردند و گفتند: بعضی از ادارات می‌گویند سازمان بازرسی سخت می‌گیرد و نمی‌گذارد ما برای مردم کاری انجام دهیم، سازمان بازرسی و سایر ادارات باید تلاش کنند که کار مردم انجام شود و مردم با بن‌بست مواجه نشوند و احساس یأس و ناامیدی نکنند.

ایشان وظیفه‌ی شهرداری، شهرسازی و بنیاد مسکن را در زمینه سکونت مردم «سنگین» توصیف کردند و خاطرنشان ساختند: شهرداری، شهرسازی و بنیاد مسکن باید برای مسکن مردم بیشتر چاره‌اندیشی کنند. زمین‌های شهر باید برای مردم حفظ شوند.

امام‌جمعه‌ی اهل‌سنت زاهدان از واگذاری زمین‌‌های وسیع به برخی ارگان‌ها و نهادها انتقاد کردند و گفتند: واقعاً جای تأسف است وقتی می‌شنویم یک اداره یا ارگان بیش از حد نیاز، سند ده‌ها هکتار زمین را به‌نام خودش صادر می‌کند؛ درحالی‌که این زمین‌ها جزو منابع ملی هستند، هرچند ارگان‌ها، ادارات و نیروهای مسلح برای ما عزیز هستند، اما زمین‌های حاشیه‌ی شهر باید بیشتر به مردم تعلق بگیرند.

مولانا عبدالحمید به وضعیت بد مسکن مردم استان اشاره‌ کردند و اظهار داشتند: برای مردم استان سیستان‌وبلوچستان و شهری مانند زاهدان که بعضا چندین خانواده در یک منزل زندگی می‌کنند، زندگی در آپارتمان‌های ۶۰ متری یا۴۰ متری بسیار دشوار است.

ایشان در پایان گفتند: مردم این استان به زندگی‌های سنتی عادت دارند، لذا امروز که همان خانه‌های ۲۵۰، ۳۰۰ متری به ۱۵۰، ۱۶۰ متر محدود شده‌اند‌ و زندگی در آنها دشوار است، باز هم درخواست ما آن است که این زمین‌ها را به مردمِ همین شهر و استان بدهند تا خانه‌ی سنتی دو، سه طبقه بسازند و در آنها زندگی کنند.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here