Turkiyede bir kurt siyasi eylemcisi irana teslim riskine karşi veya da uzun sureli hapis cezasi bulunur

0
569

Turkiyede bir kurt siyasi eylemcisi irana teslim riskine karşi veya da uzun sureli hapis cezasi bulunur.turkiye şuphesi iltica kurtlerine gore bu ulkede ve terorle kotu işbirliği iranli kurt siğinmacilarin yaşamlari ağir tehdit altinda. Iran komunist partisi eski bir peşmerga, tutuklandi ve şimdiye kader onun kaderi belirsiz.
Mruvayeti: raporlara dayanarak’ kurdistan insan haklari örgütüne_rvzhhlat, şoreş şükri sanandaj kentinden ve iranin eski komunist peşmergasindan kurdistanin kolu ve kurt siyasi eylemcisi şimdi sakin bir ulkeye ulaşmayi umit eden bir yildan beri turkiyede, kuvetleri tarafindan eski şehir merkezinden van şehrine ve ailiyle bir gezi sirasinda tutuklandi ve onun kaderi şimdiye kadar kafa kariştirici oldu. Şermin mohammadpor a gore, bu siyasal aktivisitini karisi vanda yaşiyor , şoreş şükri 16 mart cuma gunu karisini ve baba ailesini gormek için eski şehri merkezinda van şehir merkezindn gelmek için yola düşti.
Şermin mohammad por mruvayeti ile ozel raportajda:
Şoreş şükri ve irfan efşari ismile bir arkadaşla birlikte ki o da kurt siginmaci iranli ve ayni şehirde ikamet ediyor ki ayni zemanda eski şehir otogarnden onlarini tutuklandilar ve şindiye kadar, tutuklanan iki kişinin hic bir haber yok.
Irfanin cep telefonu şu anda kapali ve ondan haber yok.
Kurt aktivistin karisi davam etti:
22 mart perşemba gunu saat 10:00 da eski şehir guvenligi dairesinden telefonla haberdar oldum ki şoreş şükri teror suçlamalarindan ve kurt işçi partisi ile işbirliğinden tutuklandi. O ekledi:
Eski şehir bulumu ile eşimin faaliyetlerinin tarihi hakkinda beni sorguladi. Bu sirada eşim şimdiye kadar savaş bile katilmamiş ve iran komunist partisi, kurdistan şubesine uyeliğinin 2 yilindaki faaliyetleri bile politik olarak motive edilmiş ve askari temelli bit faaliyet bile yok ve hiç bir şekilde kurt işçi partisile bağlanti yoktr.
Iran kurdistani ve sanandajin kurt siyasi aktivisitinin karisina
gore:
Şoreş şükri ailesiyle buluşmayi planladi ve aile partisi için kurtçe giyimlerini kendine taşinmiştr ve ayrica cep telefonunzda bazi fotoğraflar litik faaliyetleri gostermektedir ve bu da turkiyenin guvenlik ve polisine ilham kaynaği oldu.
Kurdistan insan haklari_RVzhhlat :
Bu iranli multecinin tutukabilirsiniz kinamak ve dunyadaki tum kurt insan haklari aktivistlerinin ve tum insan haklari orgutleri gerekli bu konuda çabalarniza kadar cidden devam edariniz.
Iran sinir daşi edilmesi durumunda, onun hayat için infaz ve olum tehlikasi vardr.

Comments

comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here