Barzani: Çok yakında tüm dünya Kürtlerin alacağı kararı öğrenecek

0
683

 Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani,  Birleşmiş Milletler(BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’ı kabulünde, “Yakın dönemde bağımsızlık için referanduma gideceğiz” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlık ofisinden yapılana açıklamaya göre Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani,  Birleşmiş Milletler(BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’ı ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Açıklamaya göre görüşmede, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yüzbinlerce mülteciyi topraklarında ağırladığı için Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Kürdistan halkına teşekkür etti. Peşmerge Güçleri’ne karşı saygı duyduğunu belirten  dile getiren Antonio Guterres, “Dünya, kısıtlı silah ve imkanlarla IŞİD teröristlerini püskürten Peşmerge ve Kürdistan halkını saygı ve ilgiyle izlemektedir” dedi.

Uluslararası toplumun büyük bir mülteci nüfusa ev sahipliği yapan Kürdistan Bölgesi’ne yeterli desteği sunmadığını dile getiren Guterres, Dünyanın mülteciler konusunda Kürdistan ile dayanışması için çaba göstereceğini ifade etti.

BM Genel Sekreteri, Birleşmiş Milletler örgütünün tüm kuruluşlarıyla Irak ve Kürdistan Bölgesi arasındaki tüm meselelerin çözümünde, özellikle de IŞİD’in bitirilmesi hususunda tam bir dayanışma içerisinde olmaya hazır olduğunu, mültecilere yardımların tamamen insani bir görev olarak yerine getirileceğini dile getirdi.

Peşmerge’nin IŞİD efsanesini yenmesi onur verici’

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ise,BM heyetinin Kürdistan Bölgesi’ne ziyaretinden ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kürdistan halkının mültecilere kapılarını açmasının insani bir görev olduğunun altını çizdi. Başkan Barzani, Peşmerge’nin Peşmerge Güçleri’nin IŞİD’e karşı  mücadelesine değinerek, “IŞİD efsanesinin Peşmerge tarafından bozguna uğratılması onur vesilesidir” dedi.

‘En yakın zamanda referanduma gidilecek’

Uluslararası Koalisyon güçlerine ve Birlişmiş Milletlere desteklerinden ötürü teşekkürlerini sunan Barzani, Irak güçleri ile Peşmerge arasında güvenlik ve savunma alanlarında iyi bir uyum ile büyük başarılar elde edildiğini ifade etti.

Başkan Barzani görüşmede Kürdistan’da yapılacak referanduma da değinerek, “Yakın bir zamand referandum yapılacak. Kürdistan halkının geleceğine dair vereceği karardan dünya da haberdar olacak” dedi..

Kürdistan Başkanlık sitesinden yapılan açıklamaya göre görüşmenin geri kalan bölümünde Irak’taki siyasi durum, IŞİD ile mücadele ve Musul’un IŞİD’den kurtarılması konuları gündeme geldi.

Comments

comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here