Tahran: Savunma sistemi hazır!

0
737

İran Hava Savunma Karargahı Komutanı Ferzad İsmaili, S-300 hava savunma sistemlerinin konuşlandırılacakları bölgenin belli olmadığını söyledi.

Ferzad İsmaili bugün yaptığı açıklamada, S-300 ve İran yapımı Baver-373 hava savunma sistemlerinin en yakın zamanda aktifleştirecekleri belirtildi.

S-300’lerin konuşlandırılacağı bölgenin hâlâ belli olmadığını ifade eden Ferzad İsmaili, S-300 sistemine erişimin İran açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi.

İsmaili konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yaptırım ve tehditlere rağman doğal hakkımızı elde ettik. İranlı bilim adamları günden güne yeni bir başarıya imza atıyor. S-300 füze savunma sistemleri olmadan bile İran hava sahasının güvenliğini en iyi şekilde koruyabiliriz. Ancak bu sistemler düşmanları daha çok hayal kırıklığına uğratacaktır.”

S-300 bir Rus şirketi tarafından geliştirilmiş, orta ve kısa menzilde balistik ve benzeri hava saldırılarından korunmak için kullanılan bir hava savunma füze sistemidir.

Sistem ilk olarak uçaklara ve cruise füzelerine karşı hava savunması amaçlı geliştirilmiştir. Hedefi vuruş kabiliyeti oldukça yüksek olan bu füzeler birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Comments

comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here