شنو: نیروهای انتظامی ماشین یک شهروند کورد را به آتش کشیدند.

0
552

تعرضات نیروهای انتظامی و هنگ مرزی جمهوری اسلامی به کاسبکاران و کورلبران و بازاریان کورد هر روز بعد تازه ای از خشونت پیچیده تر را به خود می گیرد. آنچه در شرق کوردستان در حال وقوع است، ژنوسید اقتصادی سیستماتیک رژیم ایران علیه شهروندان کورد می باشد.

مروفایتی: نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه 1 مای برابر با یازدهم اردیبهشت ماه 1397 شمسی، طی اقدامی خشونت آمیز، ماشین یک شهروند کورد را به آتش کشیدند.

بنا بر گزارش خبرگزاری کوردپا، نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه 1 مای برابر با یازدهم اردیبهشت ماه 1397 شمسی، در جاده “ویله” شهرستان شنو در استان ارومیه، پس از دستگیر نمودن یک کاسبکار کورد و توقیف اموال وی که “پارچه” بوده است، خودروی وی را به آتش کشیدند.

هویت این شهروند کورد که در حین تعقیب و گریز نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران ناچار به متواری شدن و بجای گذاشتن خودروی خود شده است مشخص نیست.

این اقدام خشونت آمیز نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران در حالی صورت می گیرد که یک کولبر کورد پیرانشهری نیز در حین شلیک و تعقیب و گریز از سوی نیروهای هنگ مرزی جمهوری اسلامی ایران از ارتفاعات سقوط و جانش را از دست داده است.

 روز دوشنبه 10 اردیبهشت ماه برابر با 30 آپریل 2018، یک کولبر جوان اهل شهرستان پیرانشهر بنام “طاهر حکمتی”، فرزند حمدی حکمتی، عائله مند و ساکن شهرستان پیرانشهر، در حین تعقیب و گریز نیروهای هنگ مرزی این شهرستان و شلیک گلوله به وی، از ارتفاعات مرزی سقوط و در نتیجه جان باخته است.

بنا بر گزارش خبرنگار مروفایتی، نیروهای امنیتی رژیم ایران تا ساعتها پس از این رخداد به خانواده وی اجازه نداده اند تا جسدش را منتقل نمایند و جسد وی تا ساعت 6 بعد از ظهر همان روز در مناطق کوهستانی قندیل باقی مانده است و پس از آن اجازه انتقال جسدش به خانواده وی داده شده است.

این کولبر کورد، پدر چهار فرزند خردسال می باشد که جهت تامین معیشت و امرار معاش خانواده اش با توجه به وضعیت نامساعد اقتصادی کوردستان و مسدود ماندن گذرگاههای مرزی، ناچار به کولبری بوده است.

این در حالیست که طی چند روز گذشته شماری از اسب کولبران و کاسبکاران کورد نیز از سوی نیروهای هنگ مرزی در پیرانشهر و اشنویه کشته شده اند.

نیروهای انتظامی و هنگ مرزی به صورت سیستماتیک و عمدی اقدام به کشتار کولبران و اسبهای کاسبکاران می نمایند.

کشته و زخمی شدن کولبران طی فروردین ماه 1397 شمسی:

  • روز یکشنبه 27 اسفندماه 1396 شمسی نیز، یک کولبر کورد اهل روستای “آسکول” از توابع شهرستان مریوان با هویت “محمد” بر اثر شلیک نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران بشدت مجروح شده است.[1]
  • طی این ماه بیش از 50 رأس از اسب کولبران در شهرای پیرانشهر، اشنوبه و بانه از سوی نیروهای نظامی و انتظامی و هنگ مرزی جمهوری اسلامی ایران به صورت دسته جمعی کشته شده اند که این امر اعتراض فعالیین حقوق حویانات در کوردستان و به ویژه انجمن زیست محیطی ژینکوی اشنویه را به دنبال داشت.