دهمین مورد خودکشی شهروندان کورد طی سال جدید شمسی

0
577

خودکشی شهرندان کورد در شرق کوردستان به بحرانی اجتماعی تبدیل شده است. نبود امید به زندگی، مشکلات معیشتی و اقتصادی و عدم کارآمدی قانون و مردمسالار بودن قانون ایران برخی از علل این خودکشی ها می باشد.

مروفایتی: بنا بر گزارش خبرنگار سازمان حقوق بشر کوردستان روژهلات از شهرستان بوکان، صبح روز سه شنبه 24 آپریل برابر با 4 اردیبهشت ماه 1397 شمسی، یک شهروند کورد با هویت “هیرو صدقی”،  40 ساله، اهل شهرستان بوکان و مادر دو فرزند (یک پسر و یک دختر) با پرتاب نمودن خود از طبقه سیزدهم آپارتما محل سکونت خود در شهرستان تبریز به زندگی خود خاتمه داد.

بنا بر این گزارش، وی طی دو سال گذشته با شوهر خود اختلافات خانوادگی داشته و به این دلیل در نزد دخترش که در شهرستان تبریز دانشجو می باشد، زندگی می کرده است.

گزارش رسیده حاکی از آنست که وی، پس از مشاجره با شوهرش تصمیم به خودکشی گرفته و با پرتاب نمودن خود از طبقه سیزدهم محل سکونتش در تبریز به زندگی خود خاتمه داده است.

این دهمین مورد خودکشی شهروندان کورد در شرق کوردستان طی یک 34 روز ابتدای سال جدید می باشد.

موارد دیگر خودکشی طی سال جدید شمسی:

  • روز پنج شنبه مورخ ۳۰ فروردین، یک شهروند زن اهل شهرستان مریوان، بنام “پاییزه ایبراهیمی” خودکشی کرد. علت خودکشی این شهروند کورد؛ مشکلات خانوادگی خودکشی کرده است.
  • روز سه شنبه 17 آپریل 2018 برابر با 28 فروردین ماه 2718 کوردی (1397 شمسی)، “دارا محمدی”، فرزند ابوبکر، 27 ساله و اهل محله کوثر شهرستان مریوان، از طریق حلق آویزی به حیات خود خاتمه داد. علت خودکشی این جوان 27 ساله کورد نیز مانند بیشتر خودکشی ها در کوردستان نامشخص است.
  • یک شهروند زن کورد اهل شهرستان بوکان با نام اختصاری “م.ص”، 30 ساله و متاهل، شب یکشنبه 1 آپریل 2018 برابر با 12 فروردین 1379 شمسی (2718 کوردی)، در حیاط منزلشان از سریق حلق آویزی به زندگانی خود خاتمه داده و خودکشی نموده است.
  • عبدالکریم خواجوی، 54 ساله، اهل شهرک دیزج در منطقه مرگور از توابع شهرستان ارومیه، متاهل و دارای 3 فرزند، روز شنبه 31 مارس 2018 برابر با 11 فروردین ماه 1397 شمسی (2718 کوردی) از طریق حلق آویزی به زندگانی خود خاتمه داده است.
  • روز پنج شنبه 9 فروردین ماه 2718 کوردی (1397 شمسی) برابر با 29 مارس 2018 میلادی، یک زن و شوهر مهابادی بنامهای “خ.ل” و “م.ش” اهل روستای “گابازله” از توابع شهرستان مهاباد، از طریق حلق آویزی و مسمومیت از طریق استنشاق گاز مونواکسید کربنف به زندگانی خویش خاتمه داده و خودکشی کرده اند. تاکنون علت خودکشی این زن و شوهر مشخص نیست اما این پنجمین مورد خودکشی در شرق کوردستان طی 9 روز ابتدای سال شمسی جدید می باشد که نزد سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات ثبت شده است.
  • روز چهارشنبه 24 مارس برابر با 4 فروردین ماه 1397 شمسی، یک جوان 26 ساله و متاهل روستای “درماناوی” از توابع شهرستان سردشت که پدر یک فرزند خردسال یک و نیم ساله نیز بوده است بنام “کریم اسماعیل پور” از طریق حلق آویزی خودکشی نموده است.
  • طی همان روز، یک جوان دیگر اهل شهرستان سردشت بنام “وریا ابراهیم پور”، فرزند قادر، اهل روستای بیتوش از توابع این شهرستان نیز به دلیل فقر و بیکاری خودکشی نموده است.
  • همچنین مورخه 3 فروردین ماه 1397 شمسی برابر با 23 مارس 2018، نیز یک جوان دیگر اهل شهرستان سردشت بنام “میلاد خجسته”، فرزند حسین، 26 ساله به زندگانی خود خاتمه داده است.