پنجمین مورد خودکشی در سال نو شمسی ثبت شد/ خودکشی یک زن و شوهر در مهاباد

0
640

میزان خودکشی ها در کوردستان در ایران به گونه ای چشمگیر روبه افزایش است. این میزان گسترده از خودکشی، فعالین مدنی کورد را نگران نموده است. علت بیشتر خودکشی ها فقر و بیکاری است.

روژی کورد: تنها طی 9 روز از سال جدید شمسی، 5 تن در دو شهرستان سردشت و مهاباد خودکشی نموده اند. علت خودکشی ها تاکنون به خوبی مشخص نیست و ظن های فراوانی را درپی داشته است اما علت دو ورد از خودکشی ها فقر و بیکاری اعلام شده است.

مروفایتی: بنا بر گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، پنجمین مورد خودکشی طی تنها 9 روز ابتدای سال شمسی جدید، طی روز پنج شنبه در شهرستان مهاباد رخ داده است.

بنا بر این گزارش، روز پنج شنبه 9 فروردین ماه 2718 کوردی (1397 شمسی) برابر با 29 مارس 2018 میلادی، یک زن و شوهر مهابادی بنامهای “خ.ل” و “م.ش” اهل روستای “گابازله” از توابع شهرستان مهاباد، از طریق حلق آویزی و مسمومیت از طریق استنشاق گاز مونواکسید کربنف به زندگانی خویش خاتمه داده و خودکشی کرده اند.

تاکنون علت خودکشی این زن و شوهر مشخص نیست اما این پنجمین مورد خودکشی در شرق کوردستان طی 9 روز ابتدای سال شمسی جدید می باشد که نزد سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات ثبت شده است.

روز چهارشنبه 24 مارس برابر با 4 فروردین ماه 1397 شمسی، یک جوان 26 ساله و متاهل روستای “درماناوی” از توابع شهرستان سردشت که پدر یک فرزند خردسال یک و نیم ساله نیز بوده است بنام “کریم اسماعیل پور” از طریق حلق آویزی خودکشی نموده است.

طی همان روز، یک جوان دیگر اهل شهرستان سردشت بنام “وریا ابراهیم پور”، فرزند قادر، اهل روستای بیتوش از توابع این شهرستان نیز به دلیل فقر و بیکاری خودکشی نموده است.

همچنین مورخه 3 فروردین ماه 1397 شمسی برابر با 23 مارس 2018، نیز یک جوان دیگر اهل شهرستان سردشت بنام “میلاد خجسته”، فرزند حسین، 26 ساله به زندگانی خود خاتمه داده است.