دستگیری یکی دیگر از فعالین مدنی کورد در سنندج همزمان با شروع مراسم نوروز، جشن ملی کوردها

0
497

دستگیری و سرکوب فعالین مدنی کورد در ایران شدت و حدت بیشتری به خود گرفته است. پس از احضار 8 تن از فعالین مدنی در شهرستان سقز، اینبار یکی دیگر از فعالین مدنی سرشناس سنندجی از سوی وزارت اطلاعات دستگیر شده است.

مروفایتی: بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، “جمال اسدی”، شخصیت محبوب، کوھنورد و فعال محیط زیست سنندجی از سوی وزارت اطلاعات دستگیر و بازداشت شده است.

علت دستگیری وی، شرکت در مراسم ٨ مارس، روز جھانی زن و سازماندهی این مراسم عنوان شده است.

تاکنون اطلاعی از سرنوشت وی در دست نیست اما با توجه به ایام نوروز و هراس جمهوری اسلامی ایران از برگزاری این مراسم ملی کوردها، بنظر می رسد، وی تا پایان مراسم نوروزی در بازداشت خواهد ماند.

طی چند روز گذشته، فعالین مدنی کورد بی شماری اط سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران احضار و مورد تهدید قرار گرفته اند.

عطا رحمانزاده، یکی از فعالین مدنی سرشناس سقزی، از سوی وزارت اطلاعات به حبس خانگی تا پایان مراسم نوروز تهدید شده است.

طی پنج روز گذشته، 8 تن از فعالین مدنی شناخته شده شهرستان سقز در استان سنندج، از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در این شهرستان احضار و تهدید شده اند.

بنا بر این گزارش، “سلیمان عبدی”، فعال مدنی و معلم، “مظفرر ابراهیم پور”، مسئول انجمن “ژینگه” سقز، “حسن محمودی”، معلم مدارس و استاد موسیقی، “عطا رحمانی” فعال مدنی و “هژیر شریفی”، فال مدنی، از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران احضار شده اند.

این احضارها جهت ممانعت بعمل آوردن از برگزاری مراسم جشن ملی کوردها، یعنی جشن نوروز و بکارگیری نمادین نمادهای ملی کوردها، هر ساله انجام می شود.

طی هفته گذشته، احزاب کورد مخالف رژیم ایران، طی بیانیه ای مشترک از مردم کورد خواسته اند تا به پوشیدن لباس با رنگ خاکی و نیز بستن جامانه، همبستگی خود را با مبارزات ملی کوردها و مخالفت با رژیم ایران اعلام نمایند.