کشته و زخمی شدن دو کولبر کورد در بانه

0
680

در حالیکه بازارهای بانه و پیرانشهر در اعتراض به بسته شدن مرزها ادامه دارد، یک کولبر کورد بانه ای از سوی نیروهای مرزی ایران کشته و یک کولبر دیگر بشدت زخمی شده است.

مروفایتی: بنا بر گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، روز چهارشنبه 28 فوریه برابر 9 اسفندماه 1396 شمسی، دو کولبر کوورد اهل شهرستان بانه از سوی نیروهای هنگ مرزی جمهوری اسلامی ایران مورد هدف شلیک مستقیم گلوله قرار گرفته اند.

بنا بر این گزارش، “کاوه” و “فریدون” دو کولبر اهل شهرستان بانه، روز چهارشنبه 28 فوریه برابر 9 اسفندماه 1396 شمسی، بر اثر اصابت مستقیم گلوله نیروهای هنگ مرزی جمهوری اسلامی ایران زخمی شده و سپس به بیمارستان شهر “پینجوین” در جنوب کوردستان منتقل شده اند. یکی از کولبران به علت شدت و وخامت جراحات وارده جان خود را از دست داده است.

مناطق مرزی بانه، یکی از کشتارگاههای اصلی کولبران کورد از سوی نیروهای انتظامی و هنگ مرزی جمهوری اسلامی ایران در شرق کوردستان است.

وجود کولبری در کوردستان در ایران، از نشانه های عدم اشتغال زائی و سیاست تبعیض امیز جمهوری اسلامی ایران می باشد. عدم وجود کار و درامد جهت تامین زندگی، مردم شهرها و روستاهای مرزی کوردستان در ایران را ناچار به روی اوردن به کولبری نموده است.

فعالین حقوق بشر در کوردستان معتقدند که کولبری، یکی از روشهای سیستماتیک جمهوری اسلامی ایران جهت جریحه دارکردن غرور انسان کورد و نیز تراشیدن بهانه ای برای کشتار آنها می باشد.

جمهوری اسلامی ایران، تاکنون بجای حل معضل بیکاری در کوردستان و ایجاد اشتغال زائی، صورت مسئله را پاک نموده و اقدام به کشتار کولبرانی می نماید که گاها کارتنی سیگار یا چای حمل می کنند.

این سیاست جمهوری اسلامی ایران در کوردستان، نوعی از نسل کشی تدریجی در کوردستان می باشد که هر روز جان عده ای از کوردها را در شهرهای مرزی می گیرد و گاه شهروندان عادی و غیرکولبر را نیز قربانی نموده است.

اخبار مرتبط با کشتار و زخمی نمودن کوولبران کورد طی بهمن ماه 1396 شمسی:

  • بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، جسد “شوانە رسولی”، کولبر ٢٥ سالە اھل شھر بانە، بعد از یک ھفتە از مفوقد شدن، روز جمعه 10 فوریه برابر با 21 بهمن ماه 1396 شمسی، با دست و پای بستە در داخل یک درە پیدا شد. کولبران می گویند، مامورین هنگ مرزی پس از دستگیری وی، دست و پابش را بسته و به داخل دره پرتاب کرده اند.
  • بامداد روز چهارشنبه 10 ژانویه برابر با 20 دی ماه 1396 شمسی، نیروهای هنگ مرزی شهرستان بانه به کولبران شلیک نموده نموده و در نتیجه این تیراندازی دو تن از کولبران کشته شدند. این مسئله نارضایتی و تجمع اعتراضی مردم شهر بانه را درپی داشت.بر اساس این گزارش، دو کولبر بنامهای “قادر بهرامی”، 44 ساله و اهل روستای “وزمله” و “حیدر فرجی”، 21 ساله و اهل روستای ششه، بامداد روز چهارشنبه 10 ژانویه برابر با 20 دی ماه 1396 شمسی، بر اثر شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی این شهرستان جان خود را از دست داده اند.
  • همچنین، شب شنبه ۹ دی ماه برابر با 30 دسامبر 2017، نیروهای هنگ مرزی شهرستان بانه، با تیراندازی بسوی یک کولبر ۲۲ ساله وی را کشته اند. این امر سبب تجمع خانواده قربانی و برخی از شهروندان در جلوی بیمارستان این شهر شده است.بنا بر این گزارش، امشب یک کولبر جوان کورد بنام هادی امینی از اهالی روستای “بیان دره” از توابع شهرستان بانه، توسط نیروهای هنگ مرزی جمهوری اسلامی ایران کشته شده است.
  • از سوی دیگر، نیروهای انتظامی و هنگ مرزی جمهوری اسلامی ایران در شهرستان بانه، روز پنجشنبه 30 اذرماه 1396 شمسی 21 دسامبر 2017، در نقطه مرزی “ننور” شهرستان بانه؛ به سوی کولبران تیراندازی کرده و دو تن از کولبران بنامهای “کارساز عزیزی”، 30 ساله و اهل روستای کیله از توابع شهرستان بانه و  مهدی احمد پور، 27 ساله از اهالی روستای “برویشکانی” بانه به شدت زخمی شده اند.