بازداشت یک شهروند کورد از سوی وزارت اطلاعات در سنندج

0
661

مروفایتی: طی ادامه بازداشت و دستگیری شهروندان کورد در کوردستان در ایران از سوی وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی دیگر از جمله حفاظت اطلاعات سپاه که موج سوم این بازداشتها از 25 سپتامبر 2017 شروع شده است، یک شهروند دیگر کورد  اهل روستای میراو از توابع منطقه ژاوه روی سنندج از سوی وزارت اطلاعات بازداشت و دستگیر شده است.

بنا بر گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر کوردستان، طی روزهای اوائل ماه اکتبر 2017، “بهروز عزیزی”، فرزند محمدصالح، اهل روستای میراو از توابع منطقه “ژاوه رو”ی سنندج، پس از دو بار احضار به اداره اطلاعات سنندج، دستگیر و بازداشت شده است.

تاکنون علت دستگیری این شهروند کورد مشخص نیست.

همچنین تا زمان تنظیم و انتشار این خبر، اطلاعی از وضعیت و مکان نگهداری وی نیز در دست نمی باشد.

وی طی این مدت و تنها با فاصله اندک زمانی از دستگیریش، دو بار به وزارت اطلاعات فراخوانده شده و مورد بازجوئی قرار گرفته است.

از روز 25 سپتامبر 2017 و با برگزاری مراسم شادی کنان مردم شرق کوردستان به مناسبت انجام و برگزاری موفقیت آمیز رفراندوم استقلال کوردستان از عراق، بیش از 800 تن از شهروندان کورد دستگیر و بازداشت شده اند. سرنوشت شمار کثیری از آنان تاکنون نامشخص است.

روز چهارشنبه 10 آبان ماه 1396 شمسی برابر با 1 نوامبر 2017، “محمد قبادی”، فرزند احمد، ساکن شهرستان کامیاران، پس از یورش نیروهای وزارت اطلاعات در این شهرستان به منزلش، دستگیر و به مکان نامشخصی منتقل شده است.

قبل از این یکی از برادران محمد قبادی به نام “اقبال قبادی” نیز از سوی وزارت اطلاعات دستگیر شده است.

شب چهارشنبه 3 آبان ماه 1396 شمسی برابر با 1 نوامبر 2017 یکی شهروند اهل شهرستان بوکان به نام “سلیمان میرزائی”، فرزند ابوبکر، در منزل شخصی خود از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

این سه شهروند کورد به اتهام همکاری و عضویت با احزاب کورد مخالف رژیم تهران دستیگر و بازداشت شده و وضعیت آنها تاکنون نامشخص است.

از سوی دیگر،  روز سه شنبه 9 آبان ماه 1396 شمسی، یکی دیگر از اعضای مکتب قرآن و اینبار در شهر سنندج دستگیر شده است.

“مسلم ابراهیمی”، عضو مکتب قرآن و پرستار بخش آی سی یو، بیمارستان توحید شهرستان سنندج، روز سه شنبه 9 آبان ماه 1396 شمسی، بر اساس شکایت و دادخواست اداره اطلاعات شهرستان سنندج و بر طبق حکم شعبه 2 دادگاه انقلاب این شهرستان دستگیر و به زندان روانه شده است.

در عین حال دو تن دیگر از شهروندان کورد اهل شهرستان بیجار به نامهای “محمدحسام هاشمی” و “منصور فتاحی” نیز به اتهام  در این ارتباط از سوی اداره اطلاعات احضار و مورد بازجوئی قرار گرفته اند.

 همچنین ابراهیم بزدانی، معلم کورد اهل شهرستان جوانرود و دارای 28 سال سابقه تدریس، روز یکشنبه 22 اکتبر 2017 از سوی وزارت اطلاعات استان کرماشان دستگیر و بازداشت شده است.

سهراب بهرامی، فعال مدنی و شخصیت شناخته شده شهر سنندج،  روز 6 آبانماه 1396 شمسیی برابر با 28 اکتبر 2017، توسط نیروهای امنیتی اداره اطلاعات این شهر مورد ضرب وشتم وقرار گرفته است.

بنا بر این گزارش، نیروهای وزارت اطلاعات پس از ضرب و شتم وی و در حالی که به ویزه به علت میان سال بودن سهراب بهرامی، جراحات زیادی بر بدن وی وارد شده است، وی را به زندان مرکزی سنندج انتقال داده اند.