وضعیت سه تن از دستگیرشدگان اخیر کوردستان در هاله ای از ابهام قرار دارد/ گزارش مفصل از دستگیریهای اخیر

0
2390

مروفایتی:  با گذشت شش روز از زمان دستگیری بیش از 700 تن از شهروندان کورد در دستگیریهای فله ای اخیر کوردستان در ایران و آزادی موقت و با قید وثیقه بیشتر آنان، وضعیت چهار تن از دستگیر شدگان مریوان مهاباد و سقز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

مصلح کهنه پوشی، روناک آقایی و بختیار خوشنام، سه دستگیر شده اخیر مراسم عمومی سرور در کوردستان در ایران به مناسبت برگزاری موفقت آمیز رفراندوم استقلال جنوب کوردستان از عراق می باشند که علیرغم آزادی موقت بخش عمده ای از دستگیرشدگان به قید وثیقه، تاکنون و علیرغم پیگیریهای مکرر خانواده هایشان، اطلاعی از سرنوشت آنان در دست نیست.

روناک آقایی، 45 ساله و اهل مهاباد روز دوشنبه 25 سپتامبر 2017 به همراه دخترش سروی موسی زاده به اتهام برافراشتن پرچم کوردستان دستگیر و بازداشت شده است. علیرغم آزادیی موقت دخترش در همان شب، تاکنون خبری از سرنوشت وی در دست نیست. برخی از گزارشها حاکی از انتقال وی به زندان می باشد.

یک منبع نزدیک به خانواده وی در اینباره گفت: “نیروهای اطلاعاتی پاسخ مثبتی را در رابطه با سرنوشت روناک آقایی نمی‌دهند و گاه می‌گویند وی در زندان مهاباد می‌باشد و یا به زندان ارومیه منتقل شده است.”

بنا بر برخی از گزارشها، روناک آقایی قبلا نیز به اتهام همکاری با احزاب کورد مخالف رژیم تهران بازداشت و به 5 سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

سرنوشت بختیار خوشنام نیز که از ساعت سه و نیم بعد از ظهر روز سه شنبه 4 مهرماه 1396 شمسی یک فعال سیاسی کورد اهل شهرستان سقز از سوی وزارت اطلاعات در این شهرستان بازداشت و به مکان نامشخصی منتقل شده است تاکنون نامشخص است.

بختیار خوشنام دانش آموخته علوم سیاسی دانشگاه زنجان، پیشتر نیز به اتهمام همکاری و عضویت در یکی از احزاب کورد مخالف رژیم ایران، توسط دادگاه انقلاب سقز به یک سال زندان و دوسال تبعید به سیرجان محکوم شده بود. پس از اتمام دوران محکومیت یکساله حبس، این زندانی سیاسی کورد برای سپری نمودن دوران تبعید به با ابلاغیه شفاهی به شهرستان سیرجان منتقل شده بود.

بختیار خوشنام، به اتهام فعاليت تبليغی عليه نظام براساس ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به يک سال زندان و براساس ماده ۲۰ قانون مجازات به ۲ سال اقامت اجباری در شهر سيرجان کرمان محکوم گرديده بود. وی روز 25 سپتامبر 2017 مجددا دستگیر شده و سرنوشت وی تاکنون در هاله ای از ابهام قرار دارد.

مصلح کهنه پوشی، اهل شهرستان مریوان نیز که مدت 6 روز است دستگیر شده است، تاکنون سرنوشتش نامشخص است.

خانواده کهنه پوشی از خانواده ای فعال مدنی و سیاسی سرشناس مریوان هستند که تاکنون چندین تن از افراد این خاندان دستگیر و یا ناچار به متواری شدن از داخل ایران شده اند.

بنا بر گزارشات رسیده به سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، علیرغم پیگیریهای مکرر خانواده کهنه پوشی، تاکنون نهادهای ذیربط و مربوطه آماده پاسخگویی به آنها در رابطه با وضعیت فرزندشان نبوده ادند.

از سوی دیگر، بر اثر فشار و تعقیب و فراخوانی های مکرر وزارت اطلاعات در شهرستان مهاباد، یک فعال مدنی این شهرستان پس از دو بار دستگیری و چندین بار تعقیب و فشار از سوی وزارت اطلاعات در این شهرستان، ناچار به متواری شدن به خارج از ایران گردیده است.

بنا بر این گزارش، پویا عادلخانی متولد اهل شهرستان ۱۳۷۸مهاباد و دانشجوی ترم اول حسابداری که بر اثر اعتراض به کشتار کولبران کورد در بانه به همراه کبری خالندی از فعالین مدنی این شهرستان در فلکه شهرداری این شهر دستگیر شده بود، پس از آزادی موقت به قید وثیقه به خارج از ایران متواری شده است.

پویا عادلخانی در ۱۹شهریور 1396 شمسی در جریان تجمع اعتراضی مسالمت امیزدر میدان شهرداری مهاباد مبنی بر محکومیت کشتار کولبران در بانه، توسط نیروهای لباس شخصی اطلاعات دستگیر وپس از دو روز با قید وثیقه  ۵۰میلیون تومانی از زندان ازاد شد.

این فعال مدنی اهل مهاباد، پس از آزادی موقتش، چندین بار به اطلاعات احضار شده است. شب دوشنبه 3 مهرماه 1396 شمسی، در پی برگزاری جشن رفراندوم استقلال جنوب کوردستان از عراق و در پی حمله نیروهای اطلاعاتی به منزل پدرش جهت دستگیری وی، ایشان ناچار به خروج از ایران شده است.

اسامی برخی از بازداشت شدگان که بخش عمده ای از آنها به قید وثیقه و تا زمان احضار به دادگاه آزاد شده اند به شرح ذیل است:

مهاباد: کاویس آقایی – روناک موسی زاده
سنندج:  ارسلان علیمرادی- عبدالباسط امینی- مظفر صالح‌نیا- سینا زندسلیمی- مسلم‌سعیدپور، شهریار اسکوئی، محمد منبری – پیمان منبری – دیاکو قادر مرزی ـ شاهو اسکوئی ـ احمد مرادی ـ محمد آز ـ هیمن سعد اللهی ـ آرمان وفایی ـ سامان ندری ـ عادل خانی ـ معین افضلی – امیر حسین یوسفی-  پدرام فتحی ـ سیروان سلیمی- حامد چت زر ـ حسام اسکندری ـ ایوب محمدی ـ سینا قیصری ـ کیانوش ساعد پناه- مسلم سعید پور

پیرانشهر: 1- سلیم خضری- ٢ـ سوران حسین پور ، ٣- بختیار معروفی، ٤ـ قادر آذربرزین ، ٥- سوران حسین پور ، ٦ـ واحد 7- شورش ابراهیمی

بوکان: پوریا قریشی، ادریس قادری»، «سلیمان بیپوش»، «آوات سلطانی»، «دیاکو پورمصطفی»، «رحمان خسروی» «غفور نصیری» و «رحمان قادری» در روستای حاجی‌آباد بوکان و در روستای قانزالی ابن شهرستان هم «رحیم افشاری» بازداشت شده‌ است. امیدفاروقی، آوات سلطانی، ادریس قادری، رحیم افشاری، غفور نصیری، دیاکو پور مصطفی، غفور پوراحمد

ماکو : «ادیب شیخکانلو» و «علی تهی‌دست»

ایلام: هیک فعال مدنی به نام «فرامرز ملکشاهی» بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

کامیاران: «لایق رحمانی»، «علی ویسی»، «یاسر فرج‌الهی» و «فریدون کریمی»

بانه: منصور اسراری و سروش محمدی

مریوان:حمید ادوایی- محمد ادوایی

سقز: بختیار خوشنام ـ هیوا دستباز ـ سارینا فتحی ـ حمید رضایی ـ جلال کس نزانی ـ ایوب حسین زادە ـ شاهو صالحی ـ عادل کریمی ـ یداللە کریمی ـ هیمن کریمی  ـ  علی حسینی ـ خالد علی پور ـ عطا رحمان زادە

جوانرود: آکو یار  ـ هادی بازانی ـ کمال ظاهری  ـ امینی فرزند فتح اللە