دستگیری یک فعال مدنی دیگر کورد در استان کرماشان در رابطه با اعتراضات علیه کشتار کولبران

0
745

مروفایتی: بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات به نقل از آژانس خبری کوردپا، طی هفته گذشته یکی دیگر از فعالین مدنی استان کرماشان و اهل شهرستان شاه آباد، در رابطه با تدارک اعتراضات علیه کشتار کولبران کورد و پشتیبانی از اعتراضات سنندج و بانه، دستگیر و بازداشت شده است.

بنا بر این گزارش، طی هفته دوم از ماه شهریور 1396 شمسی، “رسول صیادیان”، فعال مدنی اهل شاه آباد کرماشان، به اتهام “تدارک اعتراضات علیه کشتار کولبران” از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر و بازداشت شده و سرنوشت وی تاکنون نامشخص است.

دستگیری این فعال مدنی کورد، ادامه دستگیری فعالین مدنی کورد در استان کرماشان و شهر مهاباد می باشد. قبل از این 5 تن دیگر از فعالین مدنی کورد کرماشانی و هشت تن دیگر از فعالین مدنی مهابادی دستگیر شده اند و تاکنون در بازداشت به سر می برند.

روز جمعه 17 شهریور ماه 1396 شمسی، پنج تن از فعالین مدنی شهر کرماشان از سوی نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و بازداشت شده اند.

بنا بر این گزارش، فرزاد سه فه ره، شاعر و فعال فرهنگی فوادمظفری، منتقد ادبی،فعال فرهنگی، ارسلان عباسی، نوازنده تنبور،فعال اجتماعی، شهریارطهماسبی،فعال فرهنگی جامعه شناس کرماشانی و شهریار رستمی فعال فرهنگی، چهار فعال مدنی شهر کرماشان، روز جمعه 17 شهریورماه 1396 شمسی، به دلیل نشر فراخوان برای برگزاری راه پیمایی اعتراضی به کشتار کولبران و نیز حمایت از نارضایتهای شهرهای بانه و سنندج، از سوی وزارت اطلاعات دستگیر و بازداشت شده اند.

این پنچ تن از فعالین مدنی کرماشان، روز قبل از دستگیریشان طی بیانیه ای که در شبکه های اجتماعی نیز منتشر شد، از عموم مردم کرماشان خواستند تا امروز جمعه در تجمعی نارضایتی نسبت به کشتار کولبران کورد و نیز به نشانه حمایت از مردم معترض شهرهای بانه و سنندج، شرکت نمایند.

از سوی دیگر، روز یکشنبه 19 شهریورماه 1396 شمسی، هشت تن از، فعالین مدنی کورد اهل مهاباد، به اتهام تلاش برای تشکیل تجمع اعتراضی به کشتار کولبران، دستگیر و بازداشت شده اند.

بنا بر این گزارش، روز یکشنبه 19 شهریورماه 1396 شمسی، کبری خالندی، 47 ساله، فعال زیست محیطی و فعال مدنی اهل شهرستان مهاباد و گلاویژ بیگ نیا، عضو انجمن سبزاندیشان جوان مهاباد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند

به همراه این دو زن فعال مدنی کورد، شش تن دیگر نیز بازداشت شده اند که هویت آنها تاکنون محرز نشده است.

این دستگیریها پس از تلاش فعالین مدنی جهت برگزاری گردهمایی اعتراضی نسبتبه کشتار کولبران و در راستای پشتیبانی از نارضایتی های وسیع بانه و سنندج در شهرستان مهاباد رخ داده است که بر طبق فراخوان قبلی، قرار بود روز یکشنبه در این شهرستان برگزار شود.

بر اساس گزارش رسیده به مروفایتی این تجمع نارضایتی به دلیل فشار گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی و نیروهای منتسب به عشیره منگور برگزار نشد.