دستگیری هشت فعال مدنی مهاباد به اتهام تشکیل تجمع نارضایتی به کشتار کولبران

0
755

مروفایتی: بنا بر گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، روز یکشنبه 19 شهریورماه 1396 شمسی، هشت تن از، فعالین مدنی کورد اهل مهاباد، به اتهام تلاش برای تشکیل تجمع اعتراضی به کشتار کولبران، دستگیر و بازداشت شده اند.

بنا بر این گزارش، روز یکشنبه 19 شهریورماه 1396 شمسی، کبری خالندی، 47 ساله، فعال زیست محیطی و فعال مدنی اهل شهرستان مهاباد و گلاویژ بیگ نیا، عضو انجمن سبزاندیشان جوان مهاباد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند

به همراه این دو زن فعال مدنی کورد، شش تن دیگر نیز بازداشت شده اند که هویت آنها تاکنون محرز نشده است.

این دستگیریها پس از تلاش فعالین مدنی جهت برگزاری گردهمایی اعتراضی نسبتبه کشتار کولبران و در راستای پشتیبانی از نارضایتی های وسیع بانه و سنندج در شهرستان مهاباد رخ داده است که بر طبق فراخوان قبلی، قرار بود روز یکشنبه در این شهرستان برگزار شود.

بر اساس گزارش رسیده به مروفایتی این تجمع نارضایتی به دلیل فشار گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی و نیروهای منتسب به عشیره منگور برگزار نشد.

همچنین روز جمعه 17 شهریور ماه 1396 شمسی نیز پنج تن از فعالین مدنی شهر کرماشان از سوی نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و بازداشت شده اند.

بنا بر این گزارش، فرزاد سه فه ره، شاعر و فعال فرهنگی فوادمظفری، منتقد ادبی،فعال فرهنگی، ارسلان عباسی، نوازنده تنبور،فعال اجتماعی، شهریارطهماسبی،فعال فرهنگی جامعه شناس کرماشانی و شهریار رستمی فعال فرهنگی، چهار فعال مدنی شهر کرماشان، روز جمعه 17 شهریورماه 1396 شمسی، به دلیل نشر فراخوان برای برگزاری راه پیمایی اعتراضی به کشتار کولبران و نیز حمایت از نارضایتهای شهرهای بانه و سنندج، از سوی وزارت اطلاعات دستگیر و بازداشت شده اند.