موج دیگری از دستگیری شهروندان کورد در کوردستان

0
663

مروفایتی: بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات به نقل از ماف نیوز، شب دوشنبه ۳۰ مردادماه ۱۳۹۶، «سارا رستمی»، 28 ساله و اهل شهرستان سنندج، در هتلی در شهر بانه بدون ارائه‌ی برگه‌ی قضایی از سوی مامورین لباس شخصی بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شد.

بنا بر این گزارش، سارا رستمی، به هنگام بازداشت، از سوی مأمورین وزارت اطلاعات مورد ضرب و‌ شتم نیز قرار گرفته است.

مامورین در هنگام دستگیری وی، اعلام کرده‌اند که بازداشت او در ارتباط با احزاب کورد بوده است.

خانواده‌ی این شهروند ۲۸ ساله اعلام کرده‌اند که تاکنون دستگاه قضایی و اُرگانهای امنیتی بانه و سنندج در رابطه با بازداشت او اظهار بی اطلاعی می‌کنند.

از سوی دیگر، سه شهروند اهل روستای “احمدآباد” از توابع شهرستان تکاب، له تاریخ 24 مردادماه 1396 شمسی از سوی وزارت اطلاعات در شهراین شهرستان، بازداشت شده اند.

هویت بازداشت شدگان عبارت است از: حامد سبزی، بهزاد براداران و سامان سبزی

همچنین ساعت 7 بامداد روز یکشنبه 29 مردادماه 1306 شمسی، پنج تن از شهروندان کورد اهل سنندج، از سوی وزارت اطلاعات در این شهرستان، بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده شده اند.

بنا بر این گزارش، ساعت 7 بامداد روز یکشنبه 29 مردادماه 1396 شمسی، ماموران وزارت اطلاعات در شهرستان سنندج، به روستای “میراو” از توابه شهرستان سنندج حمله ور شده و پنج تن از اهالی این روستا را که همگی متاهل می باشند را به اتهام “عضویت و همکاری با احزاب کورد مخالف رژیم ایران”، پس از ضرب و شتم و هتاکی، دستگیر و به مکان نامشخصی منتفل نموده اند.

هویت این 5 تن به شرح زیر است:

  • سیروان رستمی، فرزند علی محمد
  • وکیل رستمی، فرزند محمدمیرزا
  • خوارحم علی پور، فرزند محمد
  • حاتم علی پور، فرزند محمد
  • شعیب محمدی فرزند جعفر

از سوی دیگر، روز چهارشنبه 25 مردادماه 1396 شمسی، یک فعال دانشجوئی کورد دانشگاه “باختر” شهر ایلام از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر شده است. همچنین روز شنبه 21 مرداد نیز یک شهروند کورد اهل سرپل ذهاب به مدت 48 ساعت دستگیر و بازداشت شده است.

بنا بر این گزارش، روز چهارشنبه 25 مردادماه 1396 شمسی، “سهیل محمدپور”، دانشجوی دانشگاه باختر ایلام و فعال دانشجوئی و از همکاران مجله دانشجویی استان ایلام، به علت انتشار مطالب انتقادی از سوی حفاظت اطلاعات سپاه دستگیر شده است.

همچنین یک شهروند دیگر کورد اهل شهرستان سرپل ذهاب با هویت “حیدر الیاسی”، به تاریخ 21 مردادماه 1396 شمسی به مدت 2 روز کامل از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده است.