حکم صادره بازداشت شدگان قره سقل از سوی دادگاه تجدید نظر، تایید شد

0
993

مروفایتی: بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، حکم 5 نفر از بازداشت شدگان روستای قره سقل اشنویه، از سوی دادگاه تجدیدنظر شهرستان ارومیه تایید شد.

یک منبع مطلع در این باره به سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات اطلاعا داده است که حکم 5 تن از بازداشت شدگان روستای قره سقل و بازداشت شدگان پس از درگیریهای این روستا، از سوی دادگاه تجدیدنظر شهرستان ارومیه تأیید شده است.

این افراد قبلا از سوی دادگاه انقلاب شهرستان اشنویه به احکام طویل المدت محکوم شده بودند و هرکدام با قید وثیقه 200 ملیون  تومانی تا زمان صدور نهائی حکم، آزاد شده بودند.

بنا بر گزارش این منبع مطلع، احکام صادره از سوی دادگاه تجدید نظر ارومیه به شرح ذیل است:

فتاح پوراحمد که در رأی اولیه از سوی دادگاه انقلاب اشنویه به 22 سال حبس محوم شده بود، بعد از تجدیدنظر، حکم 17 سال و نیم حبس برای وی صادر شده است.

سیدجلال محمودی، که در رأی اولیه از سوی دادگاه انقلاب اشنویه 22 سال حبس محکوم شده بود، بعد از تجدیدنظر به 15 سال حبس محکوم شده است.

لقمان عزیزی که در رأی اولیه از سوی دادگاه انقلاب اشنویه به 16 سال حبس محکوم شده بود، بعد از تجدیدنظر به 13 سال حبس محکوم شده است.

لقمان امینی که در رأی اولیه از سوی دادگاه انقلاب اشنویه به 16 سال حبس محکوم شده بود، بعد از تجدیدنظر به 8 سال حبس محکوم شده است.

سلیم یارو که در رأی اولیه از سوی دادگاه انقلاب اشنویه  به 13 سال حبس محکوم شده بود، بعد از تجدیدنظر به 8 سال حبس محکوم شده است.

خلیل شاهی ازروستای سنگان: 6 سال حبس، اما این رأی صادره هنوز ردی نهایی از سوی دادگاه تجدیدنظر تأیید نهایی نشده است.

دو نفر دیگر نیز به شرح ذیل از سوی دادگاه انقلاب اشنویه در رابطه با این پرونده، به صورت ذیل به حبس محکوم شده اند:

سیدشهاب ساکن روستای بیژن آباد اشنویه از سوی دادگاه انقلاب اشنویه به 3 سال حبس محکوم شده است اما این رأی هنوز از سوی دادگاه تجدیدنظر تأیید نهایی نشده است.

سیدفاروق پایمرد از سوی دادگاه انقلاب اشنویه به 16 سال حبس محکوم شده است، اما این رأی هنوز از سوی دادگاه تجدیدنظر تأیید نهایی نشده است.

روز پنج‌شنبه ٩ فوریه، سازمان حقوق بشر ایران در بیانه‌ای رسمی ضمن ابراز نگرانی از صدور احکام ناعادلانهو سنگین برای زندانیان روستای قره سقل در شنو(اشنویه)، خواستار توجه افکار عمومی به این موضوع شد.

بیانیه‌ی این سازمان حقوق بشری در رابطه با صدر حکم اعدام و ٩٦ سال حبس تعزیری برای جوانان روستای قره سقل از توابع شهرستان شنو صدور یافته است.

سازمان حقوق بشر ایران در پایان این بیانیه متذکر شده، که مخالف هر نوع مجازات اعدام و برگزاری برگزاری جلسات محاکمه‌ی زندانیان پشت درهای بسته است.

این زندانیان سیاسی کورد در روزهای ١٣ و ١٥ تیرماه سالجاری(١٣٩٥) توعناصر اطلاعاتی رژیم ایران و پس از درگیری‌های حزب دمکرات با نیروهای سپاه پاسداران در روستای قره سقل شنو، بازداشت شدە بودند.

تاکنون (طی کمتر از ٣ ماه) ١٥ تن از شهورندان کورد اهالی روستاهای قره سقل و اطراف آن جمعا به ٢٥١ سال و ٦ ماه حبس تعزیری و یک تن دیگر نیز به نام هدایت عبدالله‌پور از اهالی روستای قره سقل شنو به اعدام محکوم شده‌اند.

در جریان توپباران روستای قره سقل شنو، بیش از ١٥ خانه به صورت کامل تخریب شدند و تاکنون اهالی این روستا اجازه‌ی ورود و بازسازی خانه‌های خود را ندارند.

اسامی افرادی که دادگاه رژیم در رابطه با موضوع قره سقل شنو در مدت اخیر برایشان حکم سنگین صادر نموده است:

١- هدایت عبدالله پور، حکم اعدام

٢- حاصل عزیزی ٢٥ سال حبس تعزیری

٣- محمدظاهر فرامرزی، ٢٠ سال حبس

٤ – یعقوب بااکرام، ١٥ سال حبس

٥– جلال مسروری، ١٥ سال حبس

٦ – کمال مسروری، ١١ سال حبس

٧- صدیق بااکرام، ١٠ سال حبس

٨- صابر رسولپور آرنائی، فرزند اسماعیل در چهار جلسه محاکمه در کل به ١٩ سال حبس محکوم شده است.

٩- رضا عزت تاج، فرزند مصطفی، ١٩ سال حبس

١٠- محمد عبدالهی، فرزند عثمان، ١٢ سال و ٦ ماه

١١- فاروق شفاهی، فرزند ابراهیم، ٧ سال حبس

١٢- ولی شریفی، فرزند رحیم، ٢٢ سال حبس تعزیری