اعتصاب غذای چنگیز قدم خیز، زندانی سیاسی کورد در زندان مسجد سلیمان

0
768

مروفایتی: بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، چنگیز قدم خیر، زندانی سیاسی کورد در زندان مسجد سلیمان، به نشانه نارضایتی به عدم عطای مرخصی درمانی و وخامت وضعیت جسمانی اش، دست به اعتصاب غذا زده است.

این اعتصاب غذا از روز دوشنبه 2 مردادماه 1396 شمسی شروع شده و تاکنون ادامه دارد.

زندانی سیاسی ” چنگیز قدم خیر ”، اهل کامیاران که در زندان مسجد سلیمان می باشد و دارای وضعیت بد جسمانی است و نیاز به درمان دارد .

این زندانی سیاسی از ناراحتی درد پا رنج می برد و بارها به مسولان زندان گفته اما مانع درمان وی شدند اما مسولان زندان حاضر به انتقال وی به بیمارستان خارج از زندان نمی باشند.

این زندانی سیاسی کرد بارها به بهداری زندان مراجعه نموده است اما بهداری زندان به وی و مسئولین زندان گفته است که آنها قادر به درمان وی در بهداری زندان نیستند و می بایست به یکی از بیمارستانهای خارج از زندان منتقل شود تا تحت درمان قرار گیرد.

چنگیز قدم خیر سال 1390 شمسی توسط نیروهای سپاه پاسداران مورد هدف گلوله قرار گرفت و از آن زمان تا کنون مورد درمان و تحت معالجه اساسی قرار نگرفته است.

وی  در آخرین دادگاهی خود در دادگاه انقلاب شهر سنندج به 40 سال زندان و تبعید به مسجدسلیمان محکوم شد.

این زندانی سیاسی کرد در خردادماه سال ۹۰ به همراه فردین (فخرالدین )فرجی، محمد حسین رضایی و ایوب اسدی به اتهام محاربه و درگیری با نیروهای سپاه پاسداران در یکی از روستاهای تابعه‌ سنندج بازداشت شدند.

این چهار تن به اتهام عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام و درگیری با نیروهای سپاه پاسداران برای چندین ماه در بازداشت نیروهای اداره‌ اطلاعات سنندج و حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بوده و بعدا به زندان مرکزی سنندج منتقل شدند .

این چهار زندانی سیاسی به اتهام محاربه از طریق عضویت در این حزب در تاریخ ۲۱ مردادماه سال ۹۱ در شعبه‌ یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی مورد محاکمه قرار گرفتند و روز چهار شنبه ۲۹ شهریورماه همان سال حکم این زندانیان در زندان به آنها ابلاغ شده که در حکم صادره محمد حسین رضایی به۴۵ سال زندان و تبعید به زندان میناب، چنگیز قدم خیر ۴۰ سال زندان و تبعید به زندان مسجد سلیمان، فردین فرجی به ۳۰ سال زندان و تبعید به زندان طبس و ایوب اسدی به ۲۰ سال زندان و تبعید به زندان کاشمر محکوم شدند.