اجرای حکم اعدام 4 شهروند دیگر در ادامه زنجیره اعدامهای زندان مرکزی ارومیه

0
692

مروفایتی: بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، سپیده دم روز چهارشنبه 4 مردادماه 1396 شمسی، 4 تن از شهروندان دیگر کورد محبوس در زندان مرکزی ارومیه (زندان دریا)، اعدام شدند.

این چهار زندانی کورد، روز سه شنبه 3 مردادماه 1396 شمسی جهت اجرای حکم، به سلولهای انفرادی این زندان منتقل دشه بودند.

وبسایت حقوق بشری “هه نگاو”، هویت این چهار تن را به شرح ذیل اعلام کرده است:

1- فتاح امینی، اهل مهاباد، به جرم قتل عمد

2- خالد امینی، اهل مهاباد، به جرم قتل عمد

3- فرهاد موسی زاده، اهل سلماس، به اتهام جرائم مرتبط به مواد مخدر

4- داوود مالدار، اهل ارومیه، به اتهام جرائم مرتبط به مواد مخدر

اعدام این دو شهروند به اتهام جرائم مرتبط به مواد مخدر در حالیست که بنا به گزارش خبرگزاری ایسنا، در این ارتباط، کلیات طرح یک‌فوریتی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر با ۱۸۲ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۶ رای ممتنع، از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید.

تصویب کلیات این طرح یک فوریتی در حالی است که بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، طی چند روز گذشته دست کم  10 تن از شهروندان کورد در ارومیه و مهاباد، با اتهام حمل و نقل و فروش مواد مخدر، اعدام شده اند. اعدام 5 تن از این تعداد روز جمعه گذشته در زندان مرکزی ارومیه برگزار شد که بنا بر نظر فعالین سیاسی کورد، این اعدامها عمدی و بنا بر سیاست مسئولین پان ترک این شهرستان، جهت کاستن از میزان کوردها و نیز بالابردن اختلافات بین کورد و ترک در این شهر انجام می گیرد و سابقه طولانی ای دارد.

فعالان بلوچ نیز از افزایش شمار اعدامها در این منطقه خبر داده اند.

بنا بر گزارش کمپین فعالین بلوچ، طی چند روز گذشته، دستکم حدود 8 تن از شهروندان بلوچ به اتهام مرتبط با مواد مخدر، اعدام شده اند.

خبرگزاریهای ایران گزارش داده اند، جزئیات این طرح، امروز یکشنبه به دلیل مخالفت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و کارشناسان قوه قضائیه جهت بررسی مجدد به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ارجاع شد.

علی لاریجانی که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در این باره اظهار کرد: «در مورد این طرح بنده از نماینده قوه قضائیه هم سؤال کردم، گفتند با اصل موضوع موافق هستیم اما اشکالاتی در اجزا وجود دارد که باید برطرف شود.»

علی لاریجانی پس از اعلام رای نمایندگان نیز تأکید کرد: «از کمیسیون حقوقی و قضائی درخواست داریم که سریع‌تر با همکاری نمایندگانی از ستاد مبارزه با مواد مخدر، قوه قضائیه و کمیسیون امنیت این موضوع را بررسی کند.»

این درخواست در حالی صورت می‌گیرد که به نوشته ایسنا، محمود صادقی، از نمایندگان تهران در مجلس با انتقاد از ارجاع این طرح به کمیسیون قضایی مجلس که کار رسیدگی به آن را با تعویق روبه‌رو می‌کند، گفت که «در تصویب این طرح کارشکنی صورت می‌گیرد.»

این عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد: «شاید علت تعویق پی در پی این طرح این باشد که طبق یکی از تبصره‌های پیش‌بینی شده حکم آن عطف به ماسبق خواهد شد و بر اساس آن تعداد قابل توجهی از محکومین به اعدام معاف خواهند شد و احتمالاً برای اینکه آنها از چنین امکانی برخوردار نشوند در تصویب طرح کارشکنی می‌شود.»

مسعود پزشکیان که اداره بخشی از جلسه علنی صبح یکشنبه مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: «طبق ماده ۱۵۶ آیین‌نامه داخلی مجلس این تذکر وارد نیست، چرا که رئیس جلسه اجازه دارد با رأی مجلس طرح را به کمیسیون مربوطه ارجاع دهد.»

سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ به تازگی اعلام کرد که در شش ماه گذشته ۲۳۹ تن در ایران اعدام شدند که از این تعداد تنها ۴۵ مورد در رسانه‌های رسمی ایران اعلام شده. اتهام حدود نیمی از اعدام‌شدگان قاچاق مواد مخدر بود.

ا