دستگیری چندین نفر در ایران به اتهام انحراف مذهبی

0
1327

روژی کورد: فشار نهادهای امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی بر نوکیشان و فعالین مذهبی به شدت افزایش یافته است.

خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه، 3 مردادماه، از بازداشت یک «شبکه وسیع» از افرادی که «منحرف مذهبی» توصیف کرد به دست اطلاعات سپاه پاسداران ایران خبر داده و گفته است: “سازمان اطلاعات سپاه استان تهران صبح سه‌شنبه این افراد را در سه شهر تهران و ری و پردیس بازداشت کرده است.”.

این افراد به اتهام “تبلیغ و ترویج مسیحیت تبشیری و کلیساهای خانگی” بازداشت شده اند و متهم هستند که به «تخریب ادیان ابراهیمی و تشویش اذهان عمومی و انحراف اذهان در فضای عمومی و مجازی» پرداخته اند.

بنا بر گزارش خبرگزاری مهر، در میان اسناد و مدارک به دست آمده از این شبکه وسیع منحرفان مذهبی؛ کتاب‌های فرق مختلف، روش‌های شبکه‌سازی، یارگیری، ارتباط با بیگانگان و تخریب دین مبین اسلام و سایر ادیان به چشم می‌خورد.

دستگیری نوکیشان و فعالین مذهبی در ایران در حالی صورت می گیرد که تاکنون چندین نهاد بین المللی فعال حقوق بشر و از جمله کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، اواخر تیرماه گذشته با اشاره به احکام حبس طولانی‌مدت برای چندین نوکیش مسیحی در کمتر از دو ماه گذشته، از آزار مسیحیان در ایران ابراز نگرانی کرده اند.

طی یک ماه اخیر، هشت مسیحی و نوکیش مسیحی دیگر به اتهام‌هایی مشابه در همین شعبه دادگاه هر یک به ۱۰ تا ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی نیز روز سوم تیرماه یوسف ندرخانی، محمدرضا امیدی، محمدعلی مسیب‌زاده و زمان فدایی را به اتهام «تشکیل کلیسای خانگی» و «ترویج» آنچه «مسیحیت صهیونیستی» خوانده شد هر یک به ده سال زندان محکوم کرد.

روز دوشنبه، دوم مردادماه، نیز اطلاعات سپاه استان اصفهان در اطلاعیه‌ای از دستگیری هشت نفر از اعضا و طرفداران آنچه «شبکه انحرافی عرفان حلقه» نامید، در شاهین‌شهر خبر داد.

یک هفته پیشتر در روز ۲۷ تیرماه نیز شاخه سپاه پاسداران در استان اصفهان از بازداشت «۱۱ تن از اعضا و طرفداران شبکه انحرافی عرفان حلقه در نجف‌آباد» خبر داده بود.