سیست آرتمیای دریاچه ارومیه در وضعیت بحرانی

0
639

بە گزارش ژینگەوان، بە نقل از ایسنا رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در تازەترین تحقیقات خود از کاهش میزان سیست (تخم) آرتمیای دریاچه ارومیه به یک درصد خبر داد.

طبق آخرین تحقیقات انجام شده در آبان ماه امسال میزان سیست (تخم) آرتمیا در دریاچه ارومیه تقریبا به یک درصد رسیده است که این وضعیت بحرانی و حداقل زیست طبیعی آرتمیا است.

یوسفعلی اسدپور وجود یک سیست در هرمترمکعب آب نشان از نبود توده زنده آرتمیا است و این درحالی است که در حالت نرمال و در زمان‌های پرآب دریاچه ارومیه در هر لیتر 20 تا 50 عدد سیست و توده زنده وجود دارد.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم پرورش آرتمیا در منابع آب شور به عنوان کشت جایگزین مطرح شود، گفت نیاز سیست آرتمیا در کشور از چین وارد می‌شود که بدلیل کیفیت بسیار پایین این سیست‌ها عاملی تهدیدآمیز برای سالن‌های تکثیر و پرورش میگو و ماهی است.

وی درادامە افزود، درخصوص طرح‌های تحقیقاتی درحوزه پرورش و نگهداری آرتمیا گفت فرآوری و نگهداری آرتمیا در زمان‌های خارج از فصل تکثیر و تکمیل بانک ژن سیست، راه‌اندازی دو سایت حداقل 100 هکتاری در حاشیه دریاچه ارومیه با مدیریت آب ورودی برای ایجاد محل تغذیه و زیستگاه طبیعی پرندگان از جمله طرح‌های تحقیقاتی در حوزه پرورش و نگهداری آرتمیا است.