محل وروش غیراستاندارددفن زباله درشهر کامیاران

0
863

نگارندە: حشمت قربانی
توجه به افزايش جمعيت و اهميت مسائل بهداشتي و اقتصادي در سطح جامعه و كاهش منابع انرژي جهاني دفع و بازيافت زباله، يكي از معضلات جهان امروز، خصوصاً مناطق در حال توسعه است. بسياري از زباله‌هاي توليدشده مثل پس‌ماندهاي غذا، قابل بازگشت به چرخه طبيعت هستند؛ اما برخي از آن‌ها مانند شيشه و پلاستيك تجزيه نمي‌شوند و بعضي ديگر هم مدت زيادي طول مي‌كشد تا به چرخه طبيعت برگردند.در شهرستان کامیاران وضعیت وخیم تر از مطالبات جهانی.کشوری و حتی استانی است و مدتهاست شهر کامیاران و روستاههای این شهرستان از داشتن محل دفن مناسب بازماندند،علی رغم اعلام آمادگی متخصصان محیط زیست برای حل این مشکل و انتخاب محل دفن مناسب هنوز مکان دفن زباله کامیاران مشکلات فراوانی را داراست.
مکان دفن زباله شهر کامیاران در 3 کیلومتری شمال شهر قرار دارد، که از طریق یک راه شوسه قابل دسترسی می باشد . با توجه به طبیعت بسیار زیبا و غنی این منطقه وجود زباله در این ناحیه باعث ایجاد یک تضاد و سیمای زشت در دل طبیعت شده است .
طبق بررسیهای انجام شده انتخاب این مکان به عنوان محل دفن زباله، بدون انجام ارزیابی و کار کارشناسی و طبق نظر مامورین حمل زباله انتخاب شده است که مطمئناً خالی از اشکال نیست . از جمله معایبی که می توان به آن اشاره کرد عبارتند از :

اول اینکه با توجه به وزش بادهای غالب منطقه که در فصل زمستان و بهار از غرب به شرق و در فصل تابستان از شمال به جنوب می وزد به نظر می رسد در فصل گرما بوی نامطبوع زباله ساکنین بخشهای نزدیک به این مکان را آزار می دهد .

دوم اینکه علی رغم عدم وجود چشمه، سراب یا رودخانه دائمی در نزدیکی محل دفن اما این زباله ها می توانند موجبات آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی را فراهم کنند، به این صورت که در پایین دست محل دفن که دارای شیب بسیار تند در حدود 45-40 درجه می باشد یک رودخانه فصلی وجود دارد که در فصل زمستان و بهار دارای آب می باشد . بنابراین شیرابه این زباله در اثر بارندگی به راحتی می تواند به این رودخانه انتقال پیدا کرده و موجبات آلودگی آنرا فراهم کند که می تواند موجب شیوع انواع بیماری در مناطق پایین دست رودخانه که به آبهای سطحی دائمی می پیوندد و همچنین نابودی آبزیان شود.

زباله های شهر کامیاران به روش دامنه ای یا شیب دار دفن می گردد . به این صورت که ابتدا توسط گرایدر و بیلهای مکانیکی، خاک و مواد پوششی رأس دامنه برداشته و ایجاد یک محوطه می شود سپس زباله ها توسط کامیونهای حمل زباله در این محوطه تخلیه می گردد و سپس توسط گرایدر در جهت شیب دامنه، به آن شیب مناسب داده می شود و زباله اضافی در جهت شیب پخش و فشرده می گردد . پس از این مرحله مواد پوششی ( خاک ناشی از رأس دامنه و نخاله های ساختمانی تخلیه شده در محل ) روی زباله ها ریخته شده و پخش می گردد و دفن زباله به همین روال ادامه پیدا می کند.
لازم به ذکر است که حتی حصار کشی اطراف محل دفن زباله که از ابتدایی ترین ابزار جهت جلوگیری از انتشار آلودگی می باشد نیز صرف نظر شده است