تجمع گسترده احوازیها در اعتراض به بخشنامه جديد انتقال آب كارون

0
824

بە گزارش ژینگەوان، بە نقل از رۆژ کورد، بعد از ظهر روز پنج‌شنبه ١٨ آذرماه 1395 شمسی، هزاران شهروند احوازى، در اعتراض به تصمیم دولت مركزى ايران برای انتقال آب رودخانه کارون به اصفهان که طی بخشنامه درزشده ای اعلام شده است، تظاهرات کردند.

به گزارش فعالین عرب، بیش از 4 هزار شهروند احوازی و ده‌ها فعال مدنی در این تظاهرات مسالمت‌آمیز شركت كردند. جاسم شدیدزاده التميمی، نماینده سابق مردم اهواز در مجلس ایران نيز مردم را در اين تجمع اعتراضى همراهی کرد.

تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی به سه زبان عربی، فارسی و انگلیسی، خواستار توقف پروژه‌های انتقال آب کارون، معالجه مشکلات گردوغبار و دیگر مشکلات محیط زیستی ناشی از خشکسالی و انتقال آب شدند آنها ضمن تاکید کردند که انتقال آب کارون به استان‌های دیگر از یکی سوی وخشکاندن عمدی تالاب‌ها برای تسهیل استخراج نفت کل محیط زیست را با خطرات جبران‌ ناپذیری رو به رو کرده است.

تظاهرکنندگان از سازمان ملل برای متوقف کردن این فاجعه محیط زیستی و نقض حقوق بشر در احواز استمداد جسته اند.

دو روز پیش، سازمان حقوق بشر اهواز یک سند محرمانه از حکومت ایران را منتشر کرد که نشان می‌دهد دولت حسن روحانی، طى بخشنامه اى خطاب وزارتخانه‌های ذیربط، دستور پیگیری پروژه‌های انتقال آب و تعیین بودجه لازم را صادر کرده تا پروژه‌های کوهرنگ3 و بهشت‌آباد با هدف انتقال آب رودخانه کارون به اصفهان را انجام دهند.

این سند که به امضای محسن حاج میرزایی، دبیر هیئت دولت رسیده، دستورات لازم را به وزارتخانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و همچنین روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه را صادر کرده تا بودجه لازم برای انتقال آب کارون تخصیص داده شود.

سازمان حقوق بشر اهواز، در بيانيه اى گفته كه ” سالانه ده‌ها هزار نفر از ساکنان روستاها و مناطق مختلف و به ویژه کشاورزان به دلیل خشکسالی گسترده ناشی از نرسیدن آب، آبیاری به هزاران هکتار از زمین‌های زارعی مهاجرت می‌کنند. همچنین گردوغبار و ریزگردها موجب افزایش آمار بیماری‌های تنفسی به ویژه میان کودکان و کهنسالان شده است.”

همزمان با اعتراضات احوازیها، قرار بود در مریوان نیز حرکتی اعتراضی جهت اعتراض به کشتار کولبران کورد انجام گیرد که بر اثر میلیتاریزه شدن شدید شهر و دستگیری آرام فتحی، یکی از مجریان این حرکت اعتراضی در روز دوشنبه هفته جاری، اعتراض از هم پاشیده شد.

فضای شهر مریوان امروز تا دیرهنگام نیز کاملا نظامی بوده و نیروهای نظامی و انتظامی و لباس شخصیها حتی تجمعات دو نفره را نیز پراکنده می نمودند.

b08eb58f-ab37-4300-a13e-95c00ee6c14b_16x9_600x338