دستۀ دانستنیهای مهاجرت و پناهندگی

0
973

سوئیس، مسیر جدید پناهجویان برای رسیدن به آلمان و شمال اروپا

Drapeau-suisse

قاچاقچیان انسان همواره می‌کوشند مسیرهای جدیدی را برای رساندن پناهجویان به کشورهای اروپای غربی بیابند. یکی از مسیرهای جدید پناهجویان مسیر ایتالیا به سوئیس و ادامه راه برای رسیدن به آلمان و کشورهای اسکاندیناوی است.

سوئیس کشوری زیباست و از نظر امکانات نیز در سطح بالای اروپا قرار دارد. اما برای بسیاری از پناهجویانی که خود را از راه ایتالیا به سوئیس می‌رسانند، این کشور جذابیت کافی ندارد و آنها می‌خواهند مسیر خود را ادامه داده و به آلمان یا کشورهای شمال اروپا برسانند.

مقامات سوئیس کنترل مرزهای خود با ایتالیا را افزایش داده‌اند. تنها در منطقه مرزی لوگامو در سوئیس در ماه‌های ژوئن و ژوئیه سال جاری میلادی شمار افرادی که بدون اجازه اقامت ثبت شده‌اند به ۹۹۰۰نفر می‌رسد.

مقامات سوئیس به دویچه وله اطلاع داده‌اند که از میان این افراد ۴۲۰۰ نفر به ایتالیا بازگردانده شده‌اند. در مجموع از ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۱۶) تا ماه ژوئیه در مجموع ۲۲ هزار نفر به طور غیرقانونی به سوئیس وارد شده‌اند و دولت سوئیس از این تعداد ۸۳۰۰ نفر را بازگردانده است.

بیشتر پناهجویان آفریقایی هستند

بیشتر پناهجویانی که خود را به سوئیس رسانده‌اند تابعیت اریتره را دارند. (۴۷۰۰ نفر) پس از این گروه پناهجویان گامبیایی (۱۸۰۰ نفر)، نیجریه‌ای و افغان (هر گروهی حدود ۱۴۰۰ نفر) قرار دارند.

گفته می‌شود پناهجویانی که در مناطق مرزی ایتالیا به سوئیس مستقر شده‌اند، حدود نیمه شب حرکت خود را برای ورود به سوئیس آغاز می‌کنند و به همین دلیل است که ماموران مرزی سوئیس که شمارشان افزایش یافته، به طور ۲۴ ساعته کنترل مرزها را به عهده دارند.

ادامه راه برای رسیدن به آلمان و کشورهای اسکاندیناوی

پناهجویان می‌توانند در سوئیس تقاضای پناهندگی بدهند، اما بسیاری از آنها می‌خواهند به سفرشان ادامه دهند و خود را به آلمان یا کشورهای اسکاندیناوی برسانند. این پناهجویان در صورتی که بازداشت شوند، احتمال دارد به ایتالیا بازگردانده شوند.

بسیاری از پناهجویان در چنین شرایطی زندگی مخفی پیش می‌گیرند. آنها منتظر می‌شوند تا شرایطی بوجود آید و آنها بتوانند از سوئیس خارج شده به آلمان منتقل شوند. گفته می‌شود شمار پناهجویان مخفی در سوئیس افزایش چشمگیری یافته است.

از آغاز سال جاری میلادی تا ماه ژوئیه شمار افرادی که به صورت غیرقانونی خود را از سوئیس به آلمان رسانده‌اند ۳۴۰۰ نفر بوده است. شمار این افراد در کل سال گذشته میلادی ۲۵۰۰ نفر بود. وزارت کشور آلمان نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرده که شمار پناهجویانی که خود را از سوئیس به آلمان رسانده‌اند افزایش یافته است.

بیشترین دلیل برای ادامه راه پناهجویان برای رساندن خود به آلمان یا سوئیس وجود خویشاوندان و آشنایانی است که قبلا خود را به این کشورها رسانده‌اند و همچنین تبلیغاتی که آنها در باره شرایط مناسب این کشورها شنیده‌اند.

دولت آلمان با افزایش شمار کارمندان پلیس مرزی خود در نظر دارد با ورود غیرقانونی افراد به این کشور مبارزه کند. مبارزه ماموران پلیس مرزی آلمان اما در مرحله نخست با باندهای قاچاق انسان است که همواره راه‌های جدیدی را برای انتقال غیرقانونی انسان‌ها به کشورهای اروپایی برنامه‌ریزی می‌کنند.

گفته می‌شود قاچاقچیان انسان از تعطیلات تابستانی در کشورهای اروپایی استفاده کرده و پناهجویان را از مرزهای سوئیس به آلمان منتقل می‌کنند. این قاچاقچیان به خوبی می‌دانند که در دوران تعطیلات تابستانی تردد در مرز دوکشور بسیار زیاد است و کنترل مرزها در این شرایط برای ماموران پلیس مرزی بسیار دشوار.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here