تجاوز به کودکان پناهجو در کمپ‌های یونان

0
1193
بنا بر گزارشی که اخیراً منتشر شده است که کودکان ساکنِ کمپ‌های رسمی پناهجویان در اروپا قربانی تعرض و خشونت جنسی می‌شوند.

روزنامه انگلیسی The Observer در مطلبی عنوان کرد: کودکان ساکن این کمپ‌های رسمی پناهجویان، مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند و این ادعا مدرکی است مبنی بر اینکه برخی از این کمپ‌ها برای کودکان به حدی ناامن هستند که آنان نمی‌توانند به هنگام شب چادرهای خود را ترک کنند.

موسسات و گروه‌های حامی حقوق بشر مدعی شده‌اند کودکانی که به نظر در کمپ‌های امن یونان برای مقابله با بحران مهاجرت در اروپا رها شده‌اند مورد آزار و تجاوز جنسی قرار می‌گیرند.

سازمان‌های خیریه اظهار داشته‌اند در یکی از کمپ‌های دوستی در شهر “سالونیک” یونان سطح خطر تجاوز و تعرض‌ها به حدی بحرانی است که حتی زنان و کودکان نیز به هنگام شب برای استفاده از سرویس‌های بهداشتی اردوگاه نمی‌توانند به تنهایی از چادرهای خود خارج شوند.

در پی تعطیلی و تخلیه اردوگاه ایدومنی در ماه می (اردیبهشت)، یک سری اردوگاه در نزدیکی شهر سالونیک در نزدیکی مرز با مقدونیه ساخته شده است.

دولت یونان ماه گذشته دستور داد هزاران پناهجو که در اردوگاهی موقت در روستای ایدومنی در شمال یونان زندگی می‌کردند به این اردوگاه‌های جدید منتقل شوند.

به گفته یکی از داوطلبان در اردوگاه سافتکس که حدود هزار و 400 پناهجوی سوری در آن سکونت دارند، تعدادی از دختران کم سن و سال در این اردوگاه مورد تعرض قرار گرفته‌اند.

وی می‌گوید، یک خانواده عراقی نیز پس از تعرض دخترشان بالاجبار به اردوگاهی دیگر نقل مکان کردند.

به گفته وی، خانواده‌های پناهجو به قدری روحیه خود را از دست داده‌اند که قصد دارند رویای اقامت در اروپا را رها کنند و به کشورهایی که از آنها متواری شده‌اند، باز گردند.

نتیا دولاراد از موسسه بین المللی فدراسیون صلیب سرخ و انجمن‌های هلال احمر نیز گفت، افزایش موارد خشونت جنسی در اردوگاه‌های یونان علیه زنان و کودکان باید زنگ خطر را برای دولت به صدا در آورده باشد.

وی افزود: « او و همکارانش موارد متعدد خشونت جنسی علیه زنان و کودکان را به سازمان ملل متحد ارائه کرده‌اند.»

دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز ضمن ابراز نگرانی از این گزارش گفت:«ما بارها و بارها موارد نگرانی خود را اعلام کرده‌ایم و به نظر ما این اردوگاه مکان امنی برای زنان و کودکان نیست.»

به گفته کارشناسان، این وضعیت شرم‌آور است و باید اقدامات جدی و فوری برای حفاظت از کودکان آسیب پذیر در نظر گرفته شود.

به گزارش روزنامه گاردین، تعدادی کمپ دولتی در نزدیکی شهر سالونیک احداث شده است. همچنین در هفته‌های گذشته کمیسیون اروپا ۷۱ میلیون پوند بودجه مازاد برای کمک به ۵۷ هزار پناهنده سرگردان در کمپ‌های رسمی دوستی در سراسر یونان اختصاص داده است.

منبع : سروش هلند

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here