استفاده از تکنیک تحلیل صدا برای تعیین ملیت پناهجویان در آلمان

0
5556

آلمان قصد دارد برای یافتن کشور مبدا پناهجویان، از تکنولوژی تحلیل صدای افراد استفاده کند. این نرم‌افزار می‌تواند لهجه‌ها و گویش‌های گوناگون را شناسایی کند و به کمک مسئولان بررسی پرونده‌های پناهجویان بیاید.

روزنامه دی‌ولت، چاپ آلمان، روز جمعه (۲۷ اسفند، ۱۷ مارس) گزارش داد که مقام‌های مهاجرت در این کشور قصد دارند برای حصول اطمینان درباره کشور مبدا پناهجویانی که به آلمان آمده‌اند، از نرم‌افزار ویژه‌ای که برای تشخیص و تحلیل صدا طراحی شده استفاده کنند.

اداره فدرال مهاجرت و پناهجویی آلمان، آزمایش این نرم‌افزار را در دو هفته آینده آغاز خواهد کرد تا با برطرف کردن نقص‌های احتمالی بتواند در سال ۲۰۱۸ استفاده فراگیر از آن را آغاز کند. امید مسئولان آلمانی این است که این نرم‌افزار بتواند لهجه‌ها و گویش‌های پناهجویان از ملل گوناگون را با بررسی تطبیقی الگوهای گفتاری شناسایی کند.

اطلاعات به دست آمده از طریق این نرم‌افزار می‌تواند برای مسئولان بررسی پرونده‌های پناهجویان بسیار مفید باشد. به گزارش دی‌ولت، اساس این نرم‌افزار همان سیستم احراز هویت از راه صداست که از سوی بانک‌ها و کمپانی‌های بیمه استفاده می‌شود، اما برای تحلیل و تشخیص لهجه‌های گوناگون تغییراتی در کد آن داده شده است.

بنا بر آمار اداره فدرال مهاجرت و پناهجویی آلمان، تقریبا ۶۰ درصد از کسانی که به این کشور پناهنده شده‌اند، مدارک هویتی به همراه نداشته‌اند. در ماه فوریه، وزارت کشور آلمان پیش‌نویس لایحه‌ای را تدوین کرد که به مسئولان امور مهاجرت امکان می‌دهد برای حصول اطمینان از هویت پناهجویان و محل تولد آنان، گوشی‌های هوشمند و داده‌های لپ‌تاپ آنها را مصادره کنند.

مدافعان حریم خصوصی و آزادی‌های دیجیتال به این اقدام وزارت کشور آلمان اعتراض کرده و آن را ناقض حقوق پناهجویان خوانده‌اند، اما با این حال آلمان در بهره‌گیری از این روش‌ها برای غربال پناهجویان مصمم به نظر می‌رسد.

آلمان از سال ۱۹۹۸ از متخصصان زبان‌شناس برای تشخیص ملیت پناهجویان استفاده می‌کرد، اما توسعه‌دهندگان نرم‌افزار تشخیص صدا می‌گویند کامپیوترها در این حوزه بسیار قابل‌اتکاتر از انسان‌ها هستند؛ ادعایی که برخی متخصصان نسبت به آن ابراز تردید می‌کنند.

مونیکا اشمیت، پروفسور زبان‌شناسی در دانشگاه اسکس، به دویچه‌وله می‌گوید: «تحلیلگران صدا باید پیش‌زمینه منسجمی در زبان‌شناسی داشته باشند تا بتوانند فاکتورهای گوناگون را مد نظر قرار دهند. من نمی‌دانم چطور یک نرم‌افزار می‌تواند تلفظ متفاوت یک کلمه را تشخیص و آن را به لهجه یا گویشی متفاوت نسبت دهد.»

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here