کشور نروژ پناهندگان ایرانی‌ که به ایران سفر می کنند را اخراج می‌کند

0
34552

بر اساس گزارش سایت “آفتابکاران” و به نقل از مقامات کشور نروژ، هیئت عالی امور مهاجرت در نروژ که پیش از این از سختگیری بیشتر این کشور در اعطای پناهندگی به اتباع کشورهای دیگر خبر داده بود، با تایید طرحی از الزام اخراج پناهندگان غیر حقیقی از نروژ حمایت کرد.

بر اساس طرح هیئت عالی مهاجرت در نروژ که برخی از اعضای عالی‌رتبه دولت این کشور به ریاست وزیر دادگستری نروژ عضو آن هستند، پناهجویانی که در درخواست پناهندگی خود در نروژ دروغ گفته باشند و یا مشخص شود که پیش از رسیدن به نروژ در کشورهای اروپایی دیگر هم درخواست پناهندگی کرده‌اند، بلادرنگ از نروژ اخراج خواهند شد.

براساس این قانون پناهندگانی که پس از اخذ پناهندگی و اسکان در نروژ به کشور اصلی خود مسافرت داشته باشند نیز از مصادیق دروغ در خصوص عدم امنیت در سرزمین مادری خود تشخیص داده خواهند شد.

در بیانیه هیئت عالی امور مهاجرت نروژ از کشور معینی اسم برده نشده است. اما دو روزنامه نروژی با اشاره به آنچه تمرکز مستقیم سازمان امنیتی پلیس نروژ PST در روند صدور ویزا برای اتباع ایرانی تبار خصوصا دانشجویان ایرانی، عنوان کرده‌اند مدعی شده‌اند بیشترین میزان تقلب در پرونده‌های پناهندگی در میان پناهجویان ایرانی و افغان گزارش شده‌است.

عملکرد اداره مهاجرت نروژ UDI اعتراض برخی نهاد‌های مدافع حقوق پناهندگان و مجامع بین‌اللملی را به همراه داشته است. این سازمان‌ها معتقدند روند اخراج پناهجویان می‌تواند عواقب وخیمی برای بسیاری از این افراد به دنبال داشته‌ باشد و در مواردی ممکن است عدم تایید اصالت اطلاعات و اسناد مورد نیاز منجر به اخراج فردی گردد که واقعا با خطر جانی در کشور اصلی خود روبرو است. اما آنچه به عنوان تصمیم نهایی دولت نروژ اعلام شده‌است، نشان می‌دهد علی الرغم هشدارهای سازمان‌های مدافع حقوق بشر، اداره مهاجرت نروژ می‌کوشد از طریق روش‌های سختگیرانه نظارت مستمر، روند حقیقت‌یابی از اصالت ادعای پناهندگان را دنبال کند.

پیش از نروژ، دولت کانادا در مارچ 2015 اعلام کرده بود که با پناهندگانی که به کشور اول خود بازگردند مطابق قوانین تکمیلی مهاجرت به کانادا برخورد خواهد کرد. این قوانین به دولت کانادا اجازه می‌دهد تا اقامت آن دسته از پناهجویان سابق را که «دوباره از سرزمین مادری‌شان نفع می‌برند» لغو کند.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here