آلمان؛ وزیر كشور «خواستار سیاست استرالیایی» در قبال پناهجویان شده‌است

0
1130

یک نشریه آلمانی به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آن کشور می‌گوید، این وزارت‌خانه خواستار در پیش گرفتن سیاستی همانند سیاست استرالیا در قبال پناهجویان قایق‌سوار، و فرستادن آن‌ها به اردوگاه‌هایی در کشوری ثالث است.

«ولت ام سونتاگ»، ۱۶ آبان ماه، به نقل از سخنگوی «توما دو مزیر»، وزیر کشور آلمان، نوشته‌است «از میان برداشتن این چشم‌انداز که آن‌ها (پناهجویان) به ساحل اروپا خواهند رسید، می‌تواند جان پناهجویانی که زندگی‌شان را به خطر می‌اندازند و پولشان را هدر می‌دهند، نجات دهد».

به گفته سخنگوی وزارت کشور آلمان «هدف اصلی» این است که «بنای اولیه کار قاچاقچیان انسان برچیده شود» و «جان پناجویان در سفر پرخطر [گذشتن از دریای مدیترانه] نجات داده شود».

پیشنهاد وزارت کشور نیز این است، که پناهجویان قایق‌نشین در دریای مدیترانه -عمدتا در گریز از جنگ لیبی- در خود دریا و هنگام سفر جمع‌آوری شده و به اردوگاه‌هایی در تونس، مصر یا کشوری در شمال قاره آفریقا فرستاده شوند. در آن‌جا درخواست آن‌ها بررسی و در صورت پذیرش به اروپا منتقل شوند.

هرچند این سیاست عینا شبیه سیاست استرالیا نیست، اما وزارت کشور آلمان می‌گوید اتحادیه اروپا باید سیاست مشابهی را در پیش گیرد.

استرالیا پناهجویان قایق‌نشین را تحت هیچ‌عنوانی به خاک خود راه نمی‌دهد و آن‌ها را به اردوگاه‌هایی در جزایری در اقیانوس آرام می‌فرستد. نخست‌وزیر آن کشور به‌تازگی طرحی ارائه کرده‌است، که جلوی ورود این‌دست از پناهجویان را برای همیشه می‌گیرد. طرحی که همراه با سیاست‌های فعلی استرالیا با انتقاد گسترده مدافعان حقوق بشر، شماری از حقوقدانان و کنشگران مدافع حقوق پناهجویان روبه‌رو است. دولت استرالیا می‌گوید این سیاست، جان پناهجویان را نجات می‌دهد.

طی سال‌های گذشته، پس از افزایش خشونت‌ها، بحران‌ها و جنگ داخلی، به‌ویژه در غرب آسیا و شمال آفریقا، اروپا محل گریز صدها هزار پناهجو بوده است. بسیاری از آن‌ها خود را از طریق دریای مدیترانه به ساحل جنوبی این قاره رسانده‌اند. حضور گسترده پناهجویان در عین حال به بحران‌های داخلی در اتحادیه اروپا، تنش‌ها و نیز -در مواردی- اقبال به احزاب افراطی دست‌راستی انجامیده است.

سخنگوی وزارت کشور آلمان گفته هنوز بحث در مورد طرح جدید، در جمع اعضای اتحادیه اروپا، مطرح نیست.

خبرگزاری رویترز می‌گوید از همین الان این طرح با مخالفت شماری از احزاب اپوزیسیون دولت آلمان روبه‌رو شده‌است. برند رایتزینگر، رئیس «حزب چپ» گفته چنین طرحی یک «روسیاهی انسانی و گامی دیگر در جهت نابود کردن حق برخورداری از پناه‌گاه است».

تنها در روز شنبه شماری بیش از ۲۲۰۰ پناهجو از آب‌های مدیترانه گرفته شدند. «سازمان بین‌المللی مهاجرت» هفته گذشته میلادی گفته بود نزدیک به ۱۶۰ هزار نفر طی سال جاری خود را -تنها از طریق دریا- به خاک ایتالیا رسانده‌اند. ۴۲۲۰ نفر نیز در دریا جان داده‌اند که در حال حاضر هم رقم به مراتب بیشتری از کشته‌شدگان در کل سال ۲۰۱۵ میلادی‌ست.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here