«حمله گارد ساحلی لیبی به قایق پناهجویان چند کشته بر جای گذاشت»

0
1121

امدادرسانان آلمانی از حمله به یک قایق پناهجویان در سواحل لیبی خبر دادند. در این حمله دست‌کم چهار نفر کشته و ۱۵ تا ۲۵ پناهجوی دیگر مفقود شدند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان غیردولتی «دیده‌بان دریا» (Sea Watch) اعلام کرد که در ساعات نخستین جمعه ۲۱ اکتبر / ۳۰ مهر مهاجمان با قایقی که نشان گارد ساحلی لیبی را داشت به‌ پناهجویان کردند. به‌هنگام حمله نیروهای امدادرسان در حال نجات پناهجویان بودند.

«دیده‌بان دریا» یک سازمان خصوصی امدادرسان است که در دریای مدیترانه به کمک پناهجویان حادثه‌دیده می‌شتابد. نیروهای این سازمان از سوی گارد ساحلی ایتالیا برای کمک به یک قایق پناهجویان فراخوانده شدند. این قایق بادی با ۱۵۰ سرنشین پناهجو در ۱۴ مایلی آب‌های بین‌المللی سواحل لیبی قرار داشت.

سخنگوی «دیده‌بان دریا» گفت تیم امدادگر این سازمان در حال تقسیم جلقه‌های نجات بین پناهجویان بود که قایق مهاجمان با آرم گارد ساحلی لیبی ظاهر شد. آن‌ها فقط عربی صحبت می‌کردند و تلاش کردند تا موتور قایق پناهجویان را بدزدند. آن‌ها همچنین دو قایق امدادگر را اشغال کرده و مانع از پخش جلیقه نجات به پناهجویان شدند.

پس از آن مهاجمان با چوب پناهجویان را کتک زدند برخی از آن‌ها نیز وارد قایق شدند. با این صحنه، بیشتر پناهجویان از ترس به دریا پریدند.

امدادگران «دیده‌بان دریا» می‌گویند موفق شده‌اند ۱۲۰ نفر از پناهجویان را نجات دهند اما چهار نفر جان خود را از دست دادند. آن‌ها همچنین جنازه ۱۵ تا ۲۵ پناهجو را در آب دیدند اما نتوانستند آن‌ها را از دریا بگیرند.

گارد ساحلی ایتالیا نجات ۱۲۰ پناهجو توسط سازمان «دیده‌بان دریا» را تأیید کرد اما در مورد وضعیت بعدی پناهجویان اطلاعات بیشتری ارائه نداد.

«دیده‌بان دریا» تهاجم به پناهجویان را نقض حقوق انسانی دانست و خواهان توضیحات فوری در این زمینه شد. این سازمان غیردولتی مدعی است که گارد ساحلی لیبی عامل مرگ چهار پناهجو و به خطر افتادن نیروهای امدادگر است.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here