همه پرسی در مجارستان برای پذیرش سهمیه پناهندگی و تبلیغ این کشور برای فروش حق اقامت به ثروتمندان خارجی

0
1009

مجارستان با فروش حق اقامت در کشور خود به خارجی‌های ثروتمند به مبلغ ۳۰۰ هزار یورو، تبلیغ می‌کند که این افراد می‌توانند به کشورهای شنگن راه ‌یابند. ایرانیان متمول از جمله ملیت‌هایی هستند که به دام این تبلیغات می‌افتند.

روز یکشنبه (۲ اکتبر) شهروندان مجارستان به پای صندوق‌های رای می‌روند تا در باره‌ی تصمیم اتحادیه‌ی اروپا مبنی بر “تقسیم  پناهجویان” و سهمیه‌ی این کشور رای بدهند. بر اساس این تصمیم، قرار است مجارستان سهمیه‌ای بالغ بر ۱۲۹۴ پناهجو را بپذیرد. اتحادیه‌ی اروپا از سال ۲۰۱۵ بارها کوشیده‌ است، در نشست‌های متعدد خود زمینه‌ی سهمیه‌بندی ۱۶۰ هزار پناهجو را فراهم آورد. این تلاش‌‌ها همواره با مقاومت شدید کشورهای اروپای شرقی، به ویژه مجارستان و لهستان روبرو شده است.
انتظار می‌رود که اکثریت شهروندان مجارستان، با حمایت از موضع دولت ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور، به تصمیم اتحادیه‌ی اروپا پاسخ “نه” بدهند. دولت اوربان، پذیرش پناهجویان را “خطری جدی برای امنیت سیاسی و اجتماعی، هم‌چنین دین مسیحیت” در این کشور ارزیابی می‌کند.

کارشناسان سیاسی معتقدند که “خطرات” یادشده تنها ساخته و پرداخته‌ی دستگاه تبلیغاتی دولت محافظه‌کار اوربان است و بوداپست سال‌ها است که می‌کوشد خارجی‌های متمول را به اقامت در کشور خود تشویق و ترغیب کند: بر اساس گزارش رسانه‌ها، دولت مجارستان از سه سال پیش کوشیده‌ است در چارچوب “برنامه‌ی کسب حق اقامت”، مهاجران ثروتمند را به کشور خود دعوت ‌کند.

تنها شرط کسب اجازه‌ی سکونت در مجارستان خرید اوراق قرضه‌ی دولت به مبلغ ۳۰۰ هزار یورو است. متقاضیان حائز شرایط و خانواده‌های آنان، ابتدا حق سکونت ۲ ماه در مجارستان را کسب می‌کنند. در پایگاه اینترنتی این “برنامه” آمده است که سفر به کشورهای عضو شنگن، از جمله مزایای کسب این گونه اقامت است.

گفته می‌شود که مخارج وکیل و تنظیم درخواست اقامت، نزدیک به ۶۰ هزار یورو است. گذشته از آن متقاضی هم‌چنین باید ۱۵ تا ۲۰ درصد ۳۰۰ هزار یورو را به عنوان “حق دلالی” به شماره حسابی که نام صاحبش در “برنامه” درج نشده، واریز کند.

پتر یاهز، از حزب چپ مجارستان، با اشاره به سیاست رد پذیرش پناهجویان ضمن انتقاد از “روش تبعیض‌آمیز” دولت در مصاحبه‌ای با به روزنامه‌ی “زود دویچه تسایتونگ” می‌گوید: «در این رابطه از آن‌جا که پول عاید دولت می‌شود، ناگهان موضوع “ترس از خارجی‌ها” دیگر مطرح نمی‌شود.»

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here