نگاهی به زندانیان اهلسنت رجایی شهر، اسیران فراموش شده

1
1307
آخرین آمار زندانیان سنی‌ مذهب در زندان رجایی‌شهر جمعه 8 ربیع الثانی 1438هـ – 6 ژانویه 2017م احسان فتاحی در زندان رجایی‌شهر کرج بیش از ۷۰ زندانی سنی مذهب وجود داشت که با اتهامات امنیتی یا سیاسی و عقیدتی به‌ عنوان تبعیدی نگهداری می‌شوند. ۴۲ نفر از این زندانیان با محکومیتهای ۵ تا ۲۰ سال حبس در بند ۷ سالن ۲۱ قرار دارند. دست کم ۳۰ نفر در ۱۲ مردادماه سال جاری اعدام شدند.
این زندانیان اکثراً کورد می باشند. که کیلومترها دورتر از محل سکونت خود به اتهامات امنیتی یا سیاسی در قالب تبعید ذیل اتهام محاربه در این زندان نگهداری می‌شوند. در مدتی که زندانیان سنی‌مذهب در زندان رجایی‌شهر نگهداری می‌شوند, هیچ‌گونه عفو و آزادی مشروط, عفو موردی و مناسبتی شامل حال آنها نشده است و هیچ‌یک از این ۷۰ زندانی که هم اکنون به ۴٠نفر رسیدند ولو با محکومیتهای کوتاه مدت حتی برای یک بار به مرخصی اعزام نشده‌اند.
زندانیان از مشکلات مضاعفی رنج می برند بسیاری از این زندانیان از لحاظ بدنی بیمار هستند از جمله سلیمان پیروتی که دو بار سکته کرده است در زندان و از ناحیه پا و دست فلج شده است. تمام زندانیان اهل سنت زندان رجایی شهر از مناطق غربی کشور هستند. به‌عنوان مثال سنندج با ۵۲۰ کیلومتر فاصله تا این زندان جزء نزدیکترین شهرها محسوب می‌شود و خانواده‌های این زندانیان با طی این مسافت های طولانی تنها ماهی یکبار از ملاقات حضوری به مدت بیست دقیقه برخوردارند. این زندانیان پیرو مذاهب مختلف اهل سنت از سوی دستگاه قضاییه با اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی ”, “تبلیغ علیه نظام ”, “عضویت در گروههای سلفی ”, “افساد فی‌الارض ”و “محاربه ”به اعدام محکوم شده‌اند و درباره جزئیات و فعالیتهای آنان از سوی مسئولین و ارگان های قضایی شفاف‌سازی نشده است. اکثر این زندانیان در سالهای ۸۸ تا ۹۰ در کردستان توسط مأموران وزرات اطلاعات یا اطلاعات سپاه بازداشت شده و پیش از محاکمه, بدون دسترسی به وکیل و یا ارتباط با خانواده, برای چندین ماه در سلول انفرادی نگهداری می‌شده‌اند, این نگرانی وجود دارد که آنها در این دوران شکنجه شده و یا مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند.
اسامی برخی از زندانیان سنی‌مذهب بند هفت سالن ۲۱ زندان رجایی شهر که عمدتا دارای محکومیتهای ۵ تا ۲۰ سال حبس هستند عبارت است از “خسرو شرفی پور, برهان اصغریان, کامبیز عباسی, صالح عادلی, هیوا عثمانی, اسماعیل بوکانی, هیوا بوکانی, فواد بابایی, فیروز حمیدی, انور خضری, داود عبداللهی, علی کرمی, فرهاد, سلیمی, جمشید پیروتی, شورش آینه بوکانی, سلیمان پیروتی, امین تالشی, کامران عراقی, مسلم کوردی, نامق دلدل, قاسم ابسته, خسرو بشارت, کامران شیخه, عثمان قدرت, فرزاد حسینی, یاسر شرفی پور, واحد شرفی پور, عرفان نادری زاده, رحمت خوش خواه, شورش کریکار و والی حسن شویلان“.
اسامی ۲۷ تن از زندانیان سنی‌مذهب اعدام شده در سحرگاه ١٢مرداد ماه ١٣٩۵ به شرح زیر است: “ﮐﺎﻭﻩ ﻭیسی , ﺑﻬﺮﻭﺯ ﺷﺎﻧﻈﺮﯼ , ﻃﺎﻟﺐ ﻣﻠﮑﯽ , ﺷﻬﺮﺍﻡ ﺍﺣﻤﺪﯼ , ﮐﺎﻭﻩ ﺷﺮیفی , ﺁﺭﺵ ﺷﺮیفی , ﻭﺭیا ﻗﺎﺩﺭﯼ ﻓﺮﺩ , کیوان ﻣﻮﻣﻨﯽ ﻓﺮﺩ , ﺑﺮﺯﺍﻥ ﻧﺼﺮﺍﻟﻠﻪ ﺯﺍﺩﻩ , ﻋﺎﻟﻢ ﺑﺮﻣﺎﺷﺘﯽ , ﭘﻮﺭیا ﻣﺤﻤﺪﯼ , ﺍﺣﻤﺪ ﻧصیری , ﺍﺩﺭیس ﻧﻌﻤﺘﯽ , ﻓﺮﺯﺍﺩ ﻫﻨﺮﺟﻮ , سید ﺷﺎﻫﻮ ﺍﺑﺮﺍهیمی , محمد یاور رحیمی , ﺑﻬﻤﻦ ﺭحیمی, ﻣﺨﺘﺎﺭ ‘ﺭحیمی , ﻣﺤﻤﺪ ﻏﺮیبی , ﻓﺮشید ﻧﺎﺻﺮﯼ , ﻣﺤﻤﺪکیوان کریمی, ﺍﻣﺠﺪ ﺻﺎﻟﺤﯽ , امید پیوند , ﻋﻠﯽ ﻣﺠﺎﻫﺪﯼ , ﺣﮑﻤﺖ ﺷریفی , ﻋﻤﺮ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻬﯽ ‘شهرام احمدی و ﺍمید ﻣﺤﻤﻮﺩﯼ ” ». پیشتر در۱۳ اسفند ماه سال ٩٣ شش فعال مذهبی کُرد اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج بنام های حامد احمدی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، کمال ملایی، هادی حسینی و صدیق محمدی اعدام شدند.
این شش جوان که بدون رعایت تشریفات قانونی به دار‌آویخته شدند. دادرسی و محاکمۀ آنها نیز پنهانی و با نقض فاحش تشریفات قانونی دادرسی عادلانه و نقض حقوق متهم انجام شد. در این پرونده، شش متهم دیگر به نام‌های بهرام احمدی، اصغر رحیمی، بهنام رحیمی، هوشیار محمدی، و کیوان زند کریمی و محمد ظاهر بهمنی نیز به اعدام محکوم شده بودند که حکم اعدام آنها در دی ماه ۱۳۹۱ در زندان رجایی‌شهر اجرا شده بود. پیشتر بان کی‌مون, دبیرکل سازمان ملل در گزارش سالانه این سازمان از نقض حقوق‌بشر در ایران, نسبت به وضعیت اهل سنت و زندانیان پیرو این مذهب در زندانهای ایران ابراز نگرانی کرده بود و به‌طور مشخص به شهرام احمدی, یکی از این زندانیان اشاره کرده بود.
دبیرکل در گزارش خود گفت “شهرام احمدی یک فعال أهل تسنن است که فعالیتش پخش کتاب و شب نامه های مذهب تسنن بوده است. او در سال ٢٠١۵ به اتهام وابستگی به گروهی که مسول ترور محمد شیخ الاسلام امام جمعه سنندج بود, به اعدام محکوم شد.
این در حالی است که وی پنج ماه قبل أز ترور شیخ الاسلام به زندان افتاده بود“. این جوانان مظلوم بدون داشتن وکیلی در دادگاه های فرمایشی به اعدام محکوم شدند با وجود اینکه با مخالفت نهادهای بین المللی همراه بود اما با این وجود حکومت جمهوری اسلامی ایران ، این جنایت تاریخی خود که بعد از اعدام های سال ۶٧ و قتلهای زنجیره ایی بی سابقه بود به اجرا گذاشت.
لازم به ذکر است مشخصات تمامی زندانیان سنی مذهب در سایتهای مختلف حقوق بشری و اپوزیسون به عنوان منابع ذکر شده است.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here